ممکن است دوستم دچار اختلال خوردن باشد!

        
برچسب ها: اختلال خوردن

اختلالات خوردن غالباً شامل بی اشتهایی عصبی، پرخوری عصبی و بیماری خوردن بیرویه است.

بی اشتهایی عصبی شامل ترس معنی­دار از اضافه وزن یا چاق شدن است، که منجر به محدود کردن غذای مصرفی می شود؛ تا جایی که کاهش وزن قابل توجهی رخ می دهد. زنان مبتلا به این بیماری  دچار قطع عادت ماهانه میشوند. افرادی که با آن درگیرند ممکن است به روشهای دیگری مثل ورزش کردن افراطی هم روی بیاورند.

پرخوری عصبی شامل دوره های غذا خوردن بیرویه است، که فرد بعد از آنها به رفتارهای جبرانی مانند بالا آوردن، استفاده  از ملین و ورزش بیش از حد روی میآورد تا غذای خورده شده خارج شود. پرخوری عصبی با الگوی تکرار شونده غذاخوردن زیاد و رفتارهای جبرانی توصیف می شود که حداقل دوبار در هفته به مدت سه ماه اتفاق افتد. افراد مبتلا به آن، معمولاً  نسبت به فرم و اندازهی بدن خود بیش از حد نقاد هستند.

خوردن بیرویه الگویی است شامل خوردن بیرویه حداقل دو روز در هفته به مدت 6 ماه؛ اما رفتار جبران کننده در آن دیده نمی شود.

مفاهيم مرتبط با اختلالات خوردن:

 لفظ "اختلالات خوردن" یک واژه رايج برای گستره­اي از رفتارها و احساسات است كه با مفاهيم تصور بدني و اشتغال ذهني مرتبط است كه در ذيل به آنها اشاره مي­شود.

اعتماد به نفس دربارهی تصویر بدن که منظور از آن داشتن احساسات مثبت درباره شكل و اندازهی بدن است. در این حوزه، بدن شما به عنوان یک بخش خوب که میتواند زندگی را لذت بخش کند دیده میشود. برای افرادي كه تصور بدني مثبتي از خود دارند، همهی غذاها به عنوان یک رژیم غذایی سالم دیده میشوند و احساس اینکه بعضی غذاها بد و بعضی خوب هستند وجود ندارد.

اشتغال ذهنی به شكل و اندازهی بدن، شامل فکر کردن مداوم دربارهی غذا خوردن،غذا و شکل بدن است. در این گستره، ممکن است شما خود را مشغول فکر کردن دربارهی آنچه که خوردهاید و احساس اینکه باید کاری برای آن بکنید، ببینید. ممکن است دربارهی آنچه در وعده قبلی غذا خوردهاید فکر کنید و بخواهید "کاری برایش بکنید". ممکن است درباره چیزی که به خود اجازه دادید بخورید کمی انعطاف ناپذیر باشید. ممکن است لحظههایی باشد که شما برای آنچه خوردهاید احساس ناراحتی و گناه داشته باشید. بعلاوه ممکن است شما شکل قسمتهایی خاص از بدنتان را دوست نداشته باشید یا دائما فکر کنید که میتوانستید کمی وزن کم کنید. اما به طور کلی این احساسات با لذت بردن از زندگی و قرار گرفتن در موقعیتهای همراه با غذا تداخل ندارد.

تنش به خاطر خوردن یا تصویر بدنی به گسترهای اطلاق میشود که مشغولیت ذهنی شما با غذا خوردن و فرم و اندازهی بدن با تعاملات و فعالیتهای روزمره تان تداخل پیدا کند. ممکن است زمان زیادی در حال فکر کردن دربارهی غذا خوردن و ظاهرتان باشید. در این گستره از طیف، شما به طور قابل ملاحظهای در الگوی غذا خوردنتان سختگیر می شوید. ممکن است سخت تلاش کنید تا شکل و اندازه بدنتان را تغییر دهید. به طور کلی، هر چند خیلی درگیر راههای جبران کننده (مثل بالا آوردن، ورزش های افراطی و روزه داری های افراطی) نیستید، زیاد هم وزن کم نمی کنید.

مقالات مرتبط
چه مشکلاتی غالباً با اختلال خوردن در ارتباطند؟
چه مشکلاتی غالباً با اختلال خوردن در ارتباطند؟ رفتاری / عاطفی / روانی / اجتماعی / فیزیکی
1395/05/26 08:28:34 ب.ظ 705
آیا در رابطه​ی شما با دوست صمیمیتان آمادگی لازم بر
آیا در رابطه​ی شما با دوست صمیمیتان آمادگی لازم برای مقابله با اختلال خوردن وجود دارد؟ اعتماد / صمیمت / مرزها / مواظبت، نه مقابله / مراقبت شخصی
1395/05/26 08:32:22 ب.ظ 690

درباره ما


نزدیک هستیم ، آشنا شویم

گروه رشد و توسعه حال خوب آریا
گروه رشد و توسعه حال خوب آریا برگزار کننده کارگاههای تخصصی روانشناسی و مشاوره های تخصصی روانشناسی با شعار سلامت روح و حال خوب فعالیت خود را انجام میدهد.

شبکه های اجتماعی


گروه رشد و توسعه حال خوب آریا در تلگرام گروه رشد و توسعه حال خوب آریا در تلگرام

گروه رشد و توسعه حال خوب آریا در اینستاگرام گروه رشد و توسعه حال خوب آریا در اینستاگرام

ارتباط با ما

دفتر مرکزی : تهران- خیابان کارگر شمالی- نرسیده به تقاطع جلال آل احمد- پلاک 1857-طبقه 2- واحد 2

تلفن : 88967946-021

دفتر مشاوره : تهران- بلوار کشاورز- خیابان فلسطین- خیابان ایتالیا- ابتدای خیابان سرپرست- پلاک 31- طبقه 5- واحد 11

تلفن : 88967946-021

فکس : 88967946-021

ایمیل: info@metaravan.com

logo-samandehi

گروه رشد و توسعه حال خوب آریا :: 2012-2016 :: کلیه حقوق این وب سایت متعلق به  شرکت فناور گستر روبینا  میباشد.