آیا در رابطه​ی شما با دوست صمیمیتان آمادگی لازم برای مقابله با اختلال خوردن وجود دارد؟

        
برچسب ها: اختلال خوردن

آیا در رابطهی شما با دوست صمیمیتان آمادگی لازم برای مقابله با اختلال خوردن وجود دارد؟

شاید با اینکه می دانید دوست شما دچار مشكل شده است ندانید چه باید بکنید. قبل از حرف زدن با دوست­تان از خود بپرسید آیا موارد زیر در رابطه تان صادق است؟

اعتماد: آیا  حواستان هست در مواقع آسیب پذیر بودن به یکدیگرآسیب نرسانید؟ آيا رابطه شما، حتی وقتی با هم توافق ندارید، حمایت کننده است؟ آیا آنقدر به هم اعتماد دارید که حتی در صورت عدم توافق به این رابطه ادامه دهید؟ اگر جواب شما به اغلب این سوالات بله است، احتمالاً شما رابطهی پراعتمادی دارید.

صمیمت: آیا در رابطهتان تلاش میکنید تا دربارهی احساساتتان حرف بزنید، حتی وقتی احمقانه به نظر می رسند؟ آیا دربارهی مسائلی که در آنها آسیبپذیرید، به اندازهی نقاط قوتتان، با هم حرف میزنید؟ اگر جواب شما به این سئوالات بله است، شما صمیمیت خوبی با هم دارید.

مرزها: آیا محافظه کارید؟ آیا از اینکه در دوستتان تغییری ایجاد کنید ناامید هستید؟ آیا دائما نیازهای او را مقدم بر نیازهای خودتان می دانید؟ اگر پاسخ شما به این سئوالات "نه" است شما مرزهای تعیینشدهی درستی دارید. اگر دربارهی پاسخ هر کدام از این سئوالات نامطمئن هستید با یک متخصص مشورت کنید.

3- مواظبت، نه مقابله:

 نزدیک شدن به یک عزیز: چه باید کرد؟ به یاد داشته باشید، انگیزهی شما برای نزدیک شدن از میزان علاقه شما به او نشأت میگیرد.

یک برنامهی عملیاتی طراحی کنید: دربارهی اختلالات خوردن مطالعه کنید. یک لیست از رفتارهای مشخصی که باید نگران آنها باشید تهیه کنید. سایر کسانی که در اين زمينه كمك كننده هستند و مکانها و زمانهایی که باید مراقبت در آنها صورت گیرد را در نظر آورید. مجدداً با یک متخصص مشورت کنید.

با شفقت نزدیک شوید: اول آمادهی شنیدن شوید. اگر دوست­تان احساس کند که شنیده و درک می شود، تغییر دیدگاهش را آسانتر می پذیرد.

همدل باشید. همدلی یعنی هر دو تلاش کنید تا موقعیت را از نگاه دوست­تان بفهمید و آن را با کلمات به هم بفهمانید. همدلی لزوماً به معنای موافقت نیست. بلکه به شما اجازهی مخالفت کردن بدون اعمال قضاوت یا شرمنده كردن را میدهد. به یاد داشته باشید، ممکن است شما عقیده داشته باشید که اختلال خوردن یک مشکل است که باید حل شود، اما دوست شما ممکن است از این مساله حمایت نکند.

صبور باشید: پروسهی بهبود غالباً کند و شامل دوره های پیشرفت و بازگشت است. این طبیعی و قابل انتظار است. حامی بمانید و روی اهمیت رفع مشکل دوستتان متمرکز شوید.

 روی رفتارهای خاص تأکید کنید: روی رفتارهای خاصی که شما را نگران میکند و در شخصیت ذاتی آن فرد نیست تمرکز کنید. حواستان به لیست باشد. از ضمیر "من" برای نظراتی استفاده کنید که افکار، احساسات و واکنشهای شما را میرساند (مثلاً: "من شنیدم که دیشب بالا آوردهای و نگران شدم"، "من دیگر نمیخواهم وانمود کنم که مشکلی وجود ندارد"). استفاده از ضمیر "تو" و قضاوت درباره دوست­تان موجب میشود او حالت تدافعی بگیرد.

4- مراقبت شخصی:

 حد و مرزهای قدرت و مسئولیتپذیری خودتان را بشناسید. شما در موارد زیر قدرتی ندارید:

 • دوست­تان را وادار به تغییر کنید.
 • واکنش او نسبت به خود را کنترل کنید.

  شما این قدرت را دارید که:

 • خالص و حمایتکننده باشید.
 • نگران دوست­تان باشید.
 • تعیین کنید که چگونه توجه و نگرانیتان را ابراز کنید.
 • دربارهی زمان و تلاشی که میتوانید برای کمک به دوست­تان خرج کنید با خودتان صادق باشید.
 • برای خودتان حمایت بگیرید.
 • دربارهی اختلالات خوردن و پروسهی بهبود مطلع شوید.
 • دربارهی نیازهای خودتان و راههای رفع آنها آگاه باشید (مثلاً پیدا کردن افرادی که شما را از نظر عاطفی حمایت کنند).
 • مرزهای سلامتی را حفظ کنید.
 • مشاوره بگيريد: شما میتوانید با متخصصین در حوزههای مختلف مشورت کنید (مثلاً روانشناسها، مددكاران اجتماعی، روانپزشکها، پزشکان و متخصصان تغذیه). اين متخصصان میتوانند اطلاعات تکمیلی جهت فراهم آوردن یک برنامه برای نزدیک شدن و کمک به فردی که شما نگرانش هستید ارائه دهند، مراکز درمانی موجود را به شما معرفي كنند و کمک کنند در طول این فرآیند از خودتان مراقبت کنید. به دنبال متخصصانی باشید که تجربهی قبلی دارند یا به طور اخص درباره اختلالات خوردن تخصص دارند.

مقالات مرتبط
ممکن است دوستم دچار اختلال خوردن باشد!
اختلالات خوردن غالباً شامل بی اشتهایی عصبی، پرخوری عصبی و بیماری خوردن بی​رویه است. بی اشتهایی عصبی / پرخوری عصبی / خوردن بیرویه / اعتماد به نفس ...
1395/05/26 08:25:24 ب.ظ 729
چه مشکلاتی غالباً با اختلال خوردن در ارتباطند؟
چه مشکلاتی غالباً با اختلال خوردن در ارتباطند؟ رفتاری / عاطفی / روانی / اجتماعی / فیزیکی
1395/05/26 08:28:34 ب.ظ 705

درباره ما


نزدیک هستیم ، آشنا شویم

گروه رشد و توسعه حال خوب آریا
گروه رشد و توسعه حال خوب آریا برگزار کننده کارگاههای تخصصی روانشناسی و مشاوره های تخصصی روانشناسی با شعار سلامت روح و حال خوب فعالیت خود را انجام میدهد.

شبکه های اجتماعی


گروه رشد و توسعه حال خوب آریا در تلگرام گروه رشد و توسعه حال خوب آریا در تلگرام

گروه رشد و توسعه حال خوب آریا در اینستاگرام گروه رشد و توسعه حال خوب آریا در اینستاگرام

ارتباط با ما

دفتر مرکزی : تهران- خیابان کارگر شمالی- نرسیده به تقاطع جلال آل احمد- پلاک 1857-طبقه 2- واحد 2

تلفن : 88967946-021

دفتر مشاوره : تهران- بلوار کشاورز- خیابان فلسطین- خیابان ایتالیا- ابتدای خیابان سرپرست- پلاک 31- طبقه 5- واحد 11

تلفن : 88967946-021

فکس : 88967946-021

ایمیل: info@metaravan.com

logo-samandehi

گروه رشد و توسعه حال خوب آریا :: 2012-2016 :: کلیه حقوق این وب سایت متعلق به  شرکت فناور گستر روبینا  میباشد.