کرامت، شأن و منزلت در سلامت روان (قسمت اول)

        

تاکنون تلاشهای فراوانی به منظور تعریف سلامت روانی صورت پذیرفته است مفهوم بهداشت روانی، اولین بار در سال 1905 همزمان با شروع نهضت بهداشت روانی پدیدار گشت. سازمان بهداشت جهانی در مفهوم کلی بهداشت روان را توانایی کامل برای ایفای نقش های اجتماعی، روانی و جسمی تعریف کرده است و سلامت روان را " قابلیت ارتباط موزون و هماهنگ با دیگران؛ تغییر و اصلاح محیط فردی و اجتماعی و حل تضادها و تمایلات شخصی به طور منطقی و مناسب" عنوان می کند.

 سلامت روان تعاریف فراوانی دارد و می توان آن را این گونه تعریف کرد: سلامت روانی عبارت است از سازگاری انسان با محیط بیرونی و با حداکثر تاثیرگذاری و شادکامی!

سلامت روانی شامل سازگاری مداوم با شرایط متغیر و تلاش برای تحقق بین نیازهای درونی و الزامات محیط در حال تغییر است همچنین تسلط بر محیط، درک واقعیات، یگانگی، استقلال، رشد و نگرش مناسب نسبت به خود. سلامت روانی خود به چهار جنبه سلامت روانی یعنی انطباق عینی فرد با محیط، انطباق ذهنی فرد با محیط، انطباق واقعی و قابلیت شناختی و همچنین دسترسی به خود، اشاره می کند. فردی از سلامت روانی برخوردار است که اضطراب و ناراحتی و ناتوانی نداشته و توانایی برقراری ارتباط موثر با دیگران را دارد و قادر به مقابله با فشارهای زندگی است. به طور کلی، سلامت روان را دوگونه می توان تعریف کرد یا براساس تعریف منفی سلامت روان که عبارت است از فقدان بیماری و طبق تعریف مثبت، سلامت روان با ارتقاء بهداشت روان مرتبط است و حتی در افراد سالم هم سطوح مختلفی دارد.

بهداشت روان نیز فراتر از فقدان بیماری است بعد مثبت بهداشت روان که سازمان بهداشت جهانی نیز بر آن تکیه دارد «حالتی از رفاه جهانی، روانی و اجتماعی است و نه صرفاً فقدان بیماری یا ناتوانی!» با توجه به این تعریف می توان گفت بهداشت روان شامل آسایش ذهنی، احساس خود توانمندی، استقلال، کفایت، درک همبستگی بین نسلی و شناخت توانایی های خود در محقق ساختن ظرفیت های عقلی و هیجانی خویش است. به عبارت دیگر می توان گفت بهداشت روان حالتی از رفاه است که در آن فرد توانایی هایش را باز می شناسد و قادر است با استرس های معمول زندگی مدارا کند، از نظر شغلی مفید و سازنده بوده و برای اجتماع خود در مشارکت با دیگران، نقشی ایفا کند.

بهداشت روان نه تنها به افرادی که از بیماریهای روانی رنج می برند بلکه به همه ما مربوط است هیچ فرد یا گروهی از بیماری روانی مصون نیست. البته این مسئله قابل ذکر است که در افراد بی خانمان، تهی دستان، افرادبیکار و با تحصیلات پایین، قربانیان خشونت، مهاجران و پناهندگان و افرادی که مورد سوءاستفاده قرار گرفته اند بیشتر دیده می شود.  متاسفانه در بخش عظیمی از دنیا به بهداشت روانی به اندازه سلامت جهانی اهمیت داده نمی شود و این بخش مورد غفلت و بی توجهی قرار گرفته است. پیشگیری از اختلالهای روانی بخشی از برنامه بهداشت روان جامعه است و مبتنی بر اصول بهداشت عمومی بوده و هدف آن کاهش بروز، طول مدت و ناتوانی ماندگار اختلالهای روانی است و به سه سطح تقسیم می شود:

پیشگیری سطح اول

            هدف از پیشگیری سطح اول جلوگیری از بروز بیماری یا اختلال و در نتیجه کاهش میزان بروز است این هدف در بهداشت عمومی به کمک حذف عوامل مسبب، کاهش عوامل خطرساز، تقویت فرد و جلوگیری از سرایت انجام می شود. نمونه ای از برنامه های پیشگیری در سطح اول، پیشگیری اولیه از خودکشی است که میزان بروز مرگ و میر ناشی از خودکشی را به طرز چشمگیری کاهش داده است.

پیشگیری سطح دوم

            این پیشگیری عبارت است از شناسایی زودرس و درمان سریع اختلال به منظور کاهش مدت زمان یا شیوع آن. در یک مقیاس کلی؛ کار روان پزشکان و متخصصان بهداشت روانی در قالب برنامه پیشگیری ثانویه قرار دارد.

پیشگیری سطح سوم

            هدف از این نوع پیشگیری کاهش شیوع کاستی ها و ناتوانی های باقیمانده ناشی از بیماری یا اختلال است در مورد اختلال های روانی این نوع پیشگیری، افراد دچار بیماری روانی مزمن را قادر می سازد به عالی ترین سطح عملکرد ممکن خود دست یابند. پیشگیری سطح سوم یا توان بخشی به بیمارانی می پردازد که از بیماریهای شدید و ناتوان کننده مانند اسکیزوفرنی و ... رنج می برند. ایجاد مراکز مناسب جهت بازتوانی بیماران روانی و حمایت از خانواده آنها می تواند در این زمینه راهگشا باشد.

ادامه دارد...

مقالات مرتبط
کرامت، شأن و منزلت در سلامت روان (قسمت دوم)
سلامت روان تعاریف فراوانی دارد و می توان آن را این گونه تعریف کرد: سلامت روانی عبارت است از سازگاری انسان با محیط بیرونی و با حداکثر تاثیرگذاری و ش ...
1395/06/02 08:34:06 ب.ظ 678

درباره ما


نزدیک هستیم ، آشنا شویم

گروه رشد و توسعه حال خوب آریا
گروه رشد و توسعه حال خوب آریا برگزار کننده کارگاههای تخصصی روانشناسی و مشاوره های تخصصی روانشناسی با شعار سلامت روح و حال خوب فعالیت خود را انجام میدهد.

شبکه های اجتماعی


گروه رشد و توسعه حال خوب آریا در تلگرام گروه رشد و توسعه حال خوب آریا در تلگرام

گروه رشد و توسعه حال خوب آریا در اینستاگرام گروه رشد و توسعه حال خوب آریا در اینستاگرام

ارتباط با ما

دفتر مرکزی : تهران- خیابان کارگر شمالی- نرسیده به تقاطع جلال آل احمد- پلاک 1857-طبقه 2- واحد 2

تلفن : 88967946-021

دفتر مشاوره : تهران- بلوار کشاورز- خیابان فلسطین- خیابان ایتالیا- ابتدای خیابان سرپرست- پلاک 31- طبقه 5- واحد 11

تلفن : 88967946-021

فکس : 88967946-021

ایمیل: info@metaravan.com

logo-samandehi

گروه رشد و توسعه حال خوب آریا :: 2012-2016 :: کلیه حقوق این وب سایت متعلق به  شرکت فناور گستر روبینا  میباشد.