کرامت، شأن و منزلت در سلامت روان (قسمت دوم)

        

منزلت و کرامت چیست؟

واژه کرامت یا به زبان دیگر شأن و منزلت، اشاره به ارزش و بهایی ذاتی دارد که قویاً با احترام، شناخت، خود ارزشمندی و امکان انتخاب آزاد در ارتباط است. توانایی زندگی همراه با کرامت ریشه در احترام به حقوق اولیه انسانی زیر دارد:

           رهایی از آزار و خشونت

           رهایی از تبعیض

           خود تعیین گری و خودمختاری

           وارد شدن در زندگی اجتماعی و

           مشارکت در امور سیاسی

 

گاه شأن، منزلت و کرامت افرادی که مبتلا به مشکلات سلامت روان هستند، محترم شمرده نمی‌شود.

اشخاصی که در سراسر دنیا از مشکلات سلامت روان رنج می‌برند، علاوه بر رنج بیماری خویش، موارد دردناک دیگری مثل انگ بیمار روانی بودن، تبعیض و موارد گسترده‌ای از خشونت که به شأن و مقام انسانی آن‌ها خدشه وارد می‌کند را تجربه می‌کنند. افراد دچار بیماری روانی، نه ‌تنها از بیماری خود، بلکه از انگ و تبعیض همراه آن و پیش‌داوری و باورهای قالبی که درباره بیماری روانی در جمعیت عمومی در تمام دنیا وجود دارد نیز رنج می‌برند.

انگ به داغی گفته می شود که روی بردگان و یاغیان یونانی می زدند و بدین‌وسیله آن‌ها را به‌ عنوان اعضای فرومایه جامعه، از مردم آزاد متمایز می کردند. انگ باعث تجربه‌های منفی در فرد انگ خورده می‌شود و اولین تجربه منفی همراه آن احساس شرم است. پاسخ انطباقی به این احساس شرم، پنهان داری است.

مردمان در ارتباط با افرادی که مشکلاتی در سلامت خود دارند، دو نوع ترس را احساس می کنند: ترس از حمله فیزیکی و ترس از ابتلا به بیماری روانی. از طرف دیگر افرادی که مشکلاتی در سلامت روانی خود دارند ازنظر شیوع و بارکلی بیماری یکی از اولویت های نظام های خدمات سلامت روان هستند. مشکلات مربوط به ‌سلامت روان 1/8 درصد از کل بار بیماری ها را تشکیل می دهند و شایع ترین آن‌ها اختلال افسردگی است. با توجه به گزارش سازمان جهانی بهداشت (WHO) در دو دهه¬ی آینده شاهد تغییر در الگوی همه‌گیری شناختی بیماری‌ها خواهیم بود؛ و بیماری‌های غیر واگیر مانند اختلالات روانی به‌عنوان عامل عمده در ناتوانی و مرگ زودرس جایگزین بیماری‌های واگیر خواهند شد.

با این‌ حال با وجود شیوع نسبتاً بالای مشکلات روان شناختی، و علی رغم ارتقای عمده ی کیفیت و اثربخشی خدمات مربوط به‌ سلامت روان در دهه ی گذشته، فاصله قابل‌توجهی بین میزان شیوع این اختلالات و میزان استفاده از خدمات سلامت روان وجود دارد. مطالعات زیادی درباره عوامل مؤثر در درمان‌جویی انجام‌شده است و انگ بیماری روانی به‌ عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل که می‌تواند سدی در برابر بهبودی باشد شناخته ‌شده است.

امروزه کیفیت و شرایط زندگی بیماران از چهارچوب های مورد توجه به شمار می‌رود. سازمان بهداشت جهانی در سال 1974 کیفیت زندگی را به‌عنوان "ادراک افراد از موقعیت شان، نظام ارزشی و فرهنگی که در آن زندگی می‌کنند و در ارتباط با اهداف، انتظارات، معیارها و امور اساسی" تعریف می‌کند. کیفیت زندگی مجموعه‌ای از منابع موجود یا بالقوه‌ای است که به‌عنوان یک مؤلفه کلیدی در سلامت عمومی، به ‌مثابه روح مبارزه همراه با امید به طول عمر برای فرد بیمار و به ‌مثابه طرد انگ و تأثیر مراقبت¬های بهداشتی در فعالیت‌های روزانه فرد، حس خوب بودن و توانایی کنار آمدن وی با ابعاد بیماری شناخته می‌شود.

در بسیاری از موارد آن‌ها در مراکز به‌اجبار نگاه‌داری می‌شوند. مراکزی که در آن به‌نوعی قرنطینه شده و از جامعه دور نگاه داشته می‌شوند. از آن گذشته مورد درمان‌های غیرانسانی و نامناسبی قرار می‌گیرند.

بسیار مورد آزار جسمانی، جنسی و هیجانی و غفلت در بیمارستان یا زندان و حتی در جامعه قرار می‌گیرند.

اغلب آن‌ها از حق تصمیم‌گیری برای خود محروم می‌شوند. تعداد زیادی از آن‌ها با سازوکارهایی نظام‌مند از حق تصمیم برای خود در مورد اینکه نوع درمان و چگونگی مراقبت از سلامت روان-شان کنار گذاشته می‌شوند. کجا مایل‌اند زندگی کنند و همچنین از کارهای مالی و خصوصی خود نیز منع می‌شوند.

آن‌ها از مراقبت عمومی و سلامت روانی منع می‌شوند. درنتیجه احتمالاً در مقایسه با جمعیت عمومی زودتر از دنیا می‌روند.

آن‌ها اغلب از دسترسی به موقعیت‌های شغلی و آموزشی محروم می‌شوند. داغ ننگ و تعبیرهای غلط درباره مشکلات سلامت روانی به معنای آن است که این افراد با تبعیض در استخدام شدن و گرفتن کار مواجه شوند و از امکان داشتن شغل و ساختن زندگی منع شوند. کودکانی که دارای مشکلاتی در سلامت روان خود هستند نیز به ‌وفور از موقعیت‌های آموزشی کنار گذاشته می‌شوند. این مهم منجر به حاشیه رفتن و محدود شدن آن‌ها شده و در زندگی آتی از موقعیت‌های استخدامی و شغلی محروم می‌شوند.

از مشارکت حداکثری آن‌ها در جامعه جلوگیری می‌شود. آن‌ها از مشارکت در برنامه‌های رفاهی جامعه، شرکت در انتخابات و سهیم شدن در سرنوشت سیاسی و اجتماعی منع می‌شوند.

 

چگونه می‌توان حقوق، شأن، منزلت و کرامت افراد درگیر با مسائل سلامت روان را بهبود بخشید.

در نظام سلامت روان نیاز به آن داریم تا شرایط مراقبتی و حمایتی مناسب‌تری را برای افراد مبتلا به مشکلات سلامت روان فراهم آوریم، این مهم می‌تواند به‌ وسیله موارد زیر حاصل شود:

           فراهم نمودن خدمات اجتماع محور، گسترش دادن رویکردهای خاص به‌ منظور اشاعه امید و حمایت از افراد برای دستیابی به اهداف و علاقه‌مندی‌ها؛

           احترام به خودمختاری افراد که شامل حق آن‌ها برای تصمیم‌گیری درباره مراقبت و درمان شان است

           اطمینان از دسترسی آن‌ها به مراقبت‌هایی با کیفیت مناسب که حقوق انسانی را ارتقاء می‌بخشد، پاسخ‌گو بودن به نیازهای آن‌ها و احترام به ارزش‌ها، ترجیحات و انتخاب‌هایشان.

 

در جامعه نیازمند موارد زیر هستیم:

           حمایت از افراد مبتلا به مشکلات سلامت روان برای شرکت در زندگی اجتماعی، قدردانی از ارزش مشارکت آن‌ها.

           احترام به خودمختاری آن‌ها برای تنظیم برنامه زندگی، مسائل مالی و شخصی خودشان.

           اطمینان از دسترسی آن‌ها به شغل، آموزش، خانه، حمایت های اجتماعی و دیگر امکانات.

           شرکت دادن افراد در فرایند تصمیم‌گیری برای مسائلی که آن‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد، شامل سیاست‌گذاری‌ها، قانون‌گذاری و اصلاح خدمات سلامت مربوط به ‌سلامت روان.

مقالات مرتبط
کرامت، شأن و منزلت در سلامت روان (قسمت اول)
سلامت روان تعاریف فراوانی دارد و می توان آن را این گونه تعریف کرد: سلامت روانی عبارت است از سازگاری انسان با محیط بیرونی و با حداکثر تاثیرگذاری و ...
1395/06/02 08:31:54 ب.ظ 714

درباره ما


نزدیک هستیم ، آشنا شویم

گروه رشد و توسعه حال خوب آریا
گروه رشد و توسعه حال خوب آریا برگزار کننده کارگاههای تخصصی روانشناسی و مشاوره های تخصصی روانشناسی با شعار سلامت روح و حال خوب فعالیت خود را انجام میدهد.

شبکه های اجتماعی


گروه رشد و توسعه حال خوب آریا در تلگرام گروه رشد و توسعه حال خوب آریا در تلگرام

گروه رشد و توسعه حال خوب آریا در اینستاگرام گروه رشد و توسعه حال خوب آریا در اینستاگرام

ارتباط با ما

دفتر مرکزی : تهران- خیابان کارگر شمالی- نرسیده به تقاطع جلال آل احمد- پلاک 1857-طبقه 2- واحد 2

تلفن : 88967946-021

دفتر مشاوره : تهران- بلوار کشاورز- خیابان فلسطین- خیابان ایتالیا- ابتدای خیابان سرپرست- پلاک 31- طبقه 5- واحد 11

تلفن : 88967946-021

فکس : 88967946-021

ایمیل: info@metaravan.com

logo-samandehi

گروه رشد و توسعه حال خوب آریا :: 2012-2016 :: کلیه حقوق این وب سایت متعلق به  شرکت فناور گستر روبینا  میباشد.