14 ترفند هوشمندانه برای تحمل شرایط سخت ، قسمت اول

        

 تحمل شرایط سخت

14 ترفند هوشمندانه برای تحمل شرایط سخت

در همین ابتدا توجه‌تان را به گوشه‌ای از سرگذشت پرماجرای یک روان‌شناس بالینیجلب می‌کنیم که اتفاقات ناگواری را در زندگی متحمل شده است. «هیبِرت» که سرتاسر عمرش با غصه عجین شده بود، بالاخره توانست با غلبه بر تجربه‌های تلخ زندگی روحیه‌ی بهتری پیدا کند. شرح‌حال «هیبِرت» را می‌توانید در کتاب خاطراتش با عنوان «این‌گونه است که رشد می‌کنیم» بخوانید. شاید شما هم مثل «کریستینا» و میلیون‌ها انسان دیگر به هر دلیلی از غصه و فشار زندگی به‌تنگ آمده‌اید و خودتان را درمانده و مستأصل حس می‌کنید. اگر این‌طور است، پس درادامه با ما همراه باشید تا با ۱۴ راهکاری که تحمل شرایط سخت زندگی را آسان‌تر می‌کنند، بیشتر آشنا شوید.


۱. احساسات‌تان را هرچند منفی انکار نکنید
به گفته‌ی «جان دافی» (John Duffy)، روان‌شناس بالینی و نویسنده‌ کتاب «والدین حاضر: خوش بینی مفرط در پرورش نوجوانان»، «انکار احساسات منفی درست مثل یک چاره‌ی موقتی است که درواقع فقط هجوم احساسات منفی را به تعویق می‌اندازد و چه‌ بسا که این طغیان احساسی را تشدید و متشنج‌تر کند». «هیبِرت» در این‌باره معتقد است که «وقتی احساسات‌تان را انکار می‌کنید، مثل این است که بخواهید از چیزی که درست جلوی‌ روی‌تان است، فرار کنید. تنها راه واقعی آزادی‌تان این است که بایستید و با احساسات‌تان مواجه شوید». گفتنی است که «هیبِرت» در زمینه‌ی سلامت روانی زنان، مشکلات پس از زایمان و موضوعات فرزندپروری نیز فعالیت دارد.
درست است که سختی‌های زندگی گاهی طاقت‌فرسا و تحلیل‌برنده می‌شوند، اما با ترفندهایی می‌توانید تحمل این سختی‌ها را بر خودتان هموارتر کنید.
همواره این احتمال وجود دارد که حتی درصورت رویارویی با احساسات منفی نتوانید این احساسات را آن‌گونه که باید لمس کنید. به گفته‌ «هیبِرت»، «چنین افرادی فقط در اندیشه‌ی تلخی‌ها و دشواری‌ها دست‌ و پا می‌زنند و وقایع را در ذهن‌شان مرور می‌کنند، اما هرگز به خودشان اجازه نمی‌دهند که رنج، فقدان، ناراحتی، خشم یا هرآنچه را در درون‌شان است، واقعا احساس کنند
«
هیبِرت» موفق به طراحی روشی شده است که تحمل احساساتی همچون غم‌ و غصه را آسان‌تر می‌کند. این روش «تییِرز» (TEARS) نام دارد و از پنج مؤلفه تشکیل می‌شود: صحبت، ورزش، بیان هنری، ضبط شفاهی یا مکتوب تجربه‌ها و گریه. به اعتقاد «هیبِرت»، «این پنج مؤلفه می‌توانند زمانی که از فشارهای زندگی به‌تنگ آمده‌ایم، یک جورهایی به کمک‌مان بیایند». «هیبِرت» همچنین به مراجعه‌کنندگانش توصیه می‌کند که هرروز حداقل ۱۵ دقیقه وقت بگذارند و احساسات‌ خود را پردازش کنند.


۲. درباره‌ مشکلات‌تان با کسی حرف بزنید
به گفته‌ «رایان هاوز» (Ryan Howes)، روان‌شناس بالینی و از نویسندگان وب‌سایت psychologytoday: «وقتی مردم احساسات‌شان را درباره‌ی چالش‌های زندگی‌ به درون خود می‌ریزند، مشکلات‌شان بزرگ‌تر می‌شود و به اضطراب و نگرانی‌هایی وحشتناک تغییر می‌یابند». این درحالی است که اگر درباره‌ی مشکلات‌تان حرف بزنید، می‌توانید ترس‌های درونی‌تان را بهتر بفهمید و از دیگران نیز بازخوردهای ارزشمندی دریافت کنید. به توصیه‌ «هاوز»، «حرف‌زدن با کسانی‌که دشواری‌هایی با شدت مشابه را تجربه کرده‌اند، کمک‌تان می‌کند تا دورنمایی را که نیاز دارید، به‌دست بیاورید».


۳. سعی کنید سختی‌های گذشته‌تان را ببینید
وقتی درگیر موقعیتی بحرانی هستید، احتمالا سخت‌تان است که بتوانید کورسوی امیدی پیدا کنید. اما اگر بتوانید کمی با از بالا به قضیه نگاه کنید، شاید اوضاع را از چشم دیگری ببینید. «هاوز» در این‌باره می‌گوید: «شغل‌تان را از دست داده‌اید؟ خُب، قبلا هم چندبار از کار بی‌کار شده بودید، اما هیچ‌ وقت بی‌کار نماندید.
آیا با همسرتان جروبحث داشته‌اید؟ خُب، سابقه نشان می‌دهد که دوباره روحیه‌تان را بازخواهید یافت. آیا دچار حمله‌‌های عصبی شده‌اید؟ در بیشتر زندگی‌تان خبری از حملات عصبی نبوده است، پس در آینده نیز به احتمال زیاد حملات عصبی زیادی نخواهید داشت. گاهی اگر شغل‌تان را از دست می‌دهید، همین اتفاق باعث می‌شود که شغل بهتری پیدا کنید. گاهی اگر در رابطه‌ای شکست می‌خورید، بعد از آن زمینه‌ی تشکیل رابطه‌ای مناسب‌تر برای‌تان فراهم می‌شود و گاهی هم اگر دچار حمله‌ی عصبی می‌شوید، این اتفاق می‌تواند بهانه‌ای باشد تا بالاخره در پی درمان باشید


مقالات مرتبط
14 ترفند هوشمندانه برای تحمل شرایط سخت ، قسمت دوم
در همین ابتدا توجه‌تان را به گوشه‌ای از سرگذشت پرماجرای یک روان‌شناس بالینی جلب می‌کنیم که اتفاقات ناگواری را در زندگی متحمل شده است. «هیبِرت» که ...
1396/11/02 12:26:00 ب.ظ 316
14 ترفند هوشمندانه برای تحمل شرایط سخت ، قسمت سوم
در همین ابتدا توجه‌تان را به گوشه‌ای از سرگذشت پرماجرای یک روان‌شناس بالینیجلب می‌کنیم که اتفاقات ناگواری را در زندگی متحمل شده است. «هیبِرت» که سر ...
1396/11/02 12:32:28 ب.ظ 328

درباره ما


نزدیک هستیم ، آشنا شویم

گروه رشد و توسعه حال خوب آریا
گروه رشد و توسعه حال خوب آریا برگزار کننده کارگاههای تخصصی روانشناسی و مشاوره های تخصصی روانشناسی با شعار سلامت روح و حال خوب فعالیت خود را انجام میدهد.

شبکه های اجتماعی


گروه رشد و توسعه حال خوب آریا در تلگرام گروه رشد و توسعه حال خوب آریا در تلگرام

گروه رشد و توسعه حال خوب آریا در اینستاگرام گروه رشد و توسعه حال خوب آریا در اینستاگرام

ارتباط با ما

دفتر مرکزی : تهران- خیابان کارگر شمالی- نرسیده به تقاطع جلال آل احمد- پلاک 1857-طبقه 2- واحد 2

تلفن : 88967946-021

دفتر مشاوره : تهران- بلوار کشاورز- خیابان فلسطین- خیابان ایتالیا- ابتدای خیابان سرپرست- پلاک 31- طبقه 5- واحد 11

تلفن : 88967946-021

فکس : 88967946-021

ایمیل: info@metaravan.com

logo-samandehi

گروه رشد و توسعه حال خوب آریا :: 2012-2016 :: کلیه حقوق این وب سایت متعلق به  شرکت فناور گستر روبینا  میباشد.