14 ترفند هوشمندانه برای تحمل شرایط سخت ، قسمت سوم

        

 

  

14 ترفند هوشمندانه برای تحمل شرایط سخت

.9 از زمان حالجدا نشوید

برای اینکه بتوانید در زمان حال زندگی کنید، «مارتِر» توصیه‌اش این است که تمرینات ذهن آگاهی مانند تنفس عمیق، مراقبه و یوگا انجام بدهید. این تمرینات به‌ویژه درمواقع بحرانی برای ذهن و جسم بسیار مفیدند.

۱۰. به بحران خاتمه بدهید
دافی معتقد است که «ما در بسیاری از مواقع اجازه می‌دهیم که تا مدت‌های خیلی زیادی زندگی و طرز فکرمان براساس بحران پیش‌آمده تعریف شود». این‌گونه است که تحلیل می‌رویم، مضطرب‌تر و افسرده‌تر می‌شویم و همه‌ تمرکز و انرژی‌‌مان را ازدست می‌دهیم و قادر به راه‌حل‌یابی نخواهیم بود. این‌درحالی است که اگر به بحران، مُهر خاتمه بزنیم، راحت‌تر می‌توانیم ذهن‌مان را روی کشف راه‌حل متمرکز کنیم.

۱۱. از خارج گود به قضیه نگاه کنید
دافی می‌گوید: «درحین تجربه‌‌ بحران به خودتان یک وقفه بدهید تا هم استراحت کنید و هم بتوانید موقعیت را از خارج گود نظاره کنید و برای مثال ببینید که دوستان یا همکاران‌تان درباره‌ شرایط چه می‌گویند». چند نفس عمیق بکشید و روی بینش شهودی خود تمرکز کنید. «دافی» اضافه می‌کند که با این کار «به احتمال خیلی زیاد می‌توانید در میانه‌ی وضعیت اضطرابی خود به راه‌حل‌های مفیدی برسید که قبلا به ذهن‌تان خطور نکرده بودند.

 
۱۲. دست به‌کار شوید
هاوز معتقد است که «حتی اگر نمی‌دانید چه کار کنید، باز هم کاری انجام بدهید. برای مثال فهرست بنویسید، به کسی زنگ بزنید یا اطلاعات جمع کنید». پرهیز از مواجهه فقط به اضطراب‌تان دامن می‌زند و باعث می‌شود که مدام با خودتان بگویید اگر این‌طور یا آن‌طور می‌شد چه می‌شد؟ همین دست به‌کارشدن‌‌ها خودش قدرت‌بخش است.

۱۳. خودتان را صرفا با مشکلات‌تان تعریف نکنید
به اعتقاد «مارتِر»، «شما مشکلات و بحران‌هایتان نیستید. شما طلاق‌تان یا بیماری‌تان نیستید. شما آسیب‌های روحی یا حتی حساب بانکی‌تان هم نیستید. خود واقعی شما آن نهاد ریشه‌دارتری است که در درون‌تان علی‌رغم سختی‌هایی که تجربه می‌کنید، همواره یکپارچه و سالم باقی می‌ماند.

۱۴. روش درمان هر کسی متفاوت است
سِرانی یادآوری می‌کند که «هرکسی مشکلات را به‌شکل متفاوتی احساس می‌کند و درنتیجه به‌شکل متفاوتی نیز بهبود می‌یابد». درست است که سختی‌های زندگی گاهی طاقت‌فرسا و تحلیل‌برنده می‌شوند، اما با ترفندهایی می‌توانید تحمل این سختی‌ها را بر خودتان هموارتر کنید. به‌علاوه، اگر درحال حاضر در بحران نیستید، اما درگیری‌هایی دارید، چه بهتر که از یک کاربلد مشورت و کمک بگیرید. به قول «هاوز»، «بهتر است تا وقتی هوا آفتابی است، سقف را تعمیر کنید. «هاوز» معتقد است که «حل کردن مشکلات برجای‌مانده از کودکی، مسائل رابطه‌ای یا هر چیز دیگری در زمانی‌که دارای آرامش نسبی هستید، بهترین سرمایه‌گذاری‌ای است که می‌توانید روی وقت و تلاش‌تان انجام بدهید.

 

مقالات مرتبط
عبوراز یک بحران یا تراژدی (قسمت اول)
دنیای شما از هم پاشیده است؛ اما زندگی­تان ادامه دارد. شما در عجب هستید که چگونه در این توالی روزهای بی​لذت دوام آورده​اید. در عجب هستيد که با اینهم ...
1395/06/19 09:57:21 ب.ظ 743
عبوراز یک بحران یا تراژدی (قسمت دوم)
دنیای شما از هم پاشیده است؛ اما زندگی­تان ادامه دارد. شما در عجب هستید که چگونه در این توالی روزهای بی​لذت دوام آورده​اید. در عجب هستيد که با اینهم ...
1395/06/19 09:58:41 ب.ظ 719
14 ترفند هوشمندانه برای تحمل شرایط سخت ، قسمت اول
در همین ابتدا توجه‌تان را به گوشه‌ای از سرگذشت پرماجرای یک روان‌شناس بالینیجلب می‌کنیم که اتفاقات ناگواری را در زندگی متحمل شده است. «هیبِرت» که سر ...
1396/11/02 11:59:33 ق.ظ 472

درباره ما


نزدیک هستیم ، آشنا شویم

گروه رشد و توسعه حال خوب آریا
گروه رشد و توسعه حال خوب آریا برگزار کننده کارگاههای تخصصی روانشناسی و مشاوره های تخصصی روانشناسی با شعار سلامت روح و حال خوب فعالیت خود را انجام میدهد.

شبکه های اجتماعی


گروه رشد و توسعه حال خوب آریا در تلگرام گروه رشد و توسعه حال خوب آریا در تلگرام

گروه رشد و توسعه حال خوب آریا در اینستاگرام گروه رشد و توسعه حال خوب آریا در اینستاگرام

ارتباط با ما

دفتر مرکزی : تهران- خیابان کارگر شمالی- نرسیده به تقاطع جلال آل احمد- پلاک 1857-طبقه 2- واحد 2

تلفن : 88967946-021

دفتر مشاوره : تهران- بلوار کشاورز- خیابان فلسطین- خیابان ایتالیا- ابتدای خیابان سرپرست- پلاک 31- طبقه 5- واحد 11

تلفن : 88967946-021

فکس : 88967946-021

ایمیل: info@metaravan.com

logo-samandehi

گروه رشد و توسعه حال خوب آریا :: 2012-2016 :: کلیه حقوق این وب سایت متعلق به  شرکت فناور گستر روبینا  میباشد.