زمانی که هيجانات زندگی ما را کنترل می کنند

        

زندگی هايی که تحت کنترل هيجانات هستند در همه جای دنيا دیده می شوند. در روزنامهها و مجلات به کرات به عواقب انتخابهايی که صرفا بر اساس احساسات صورت گرفته، پرداخته شده است كه پيامد آن خشونتهای خانگی و اختلافات خانوادگی است و شایع­تر از آن شکست عاطفی، سرمايهگذاری ناموفق و يا انتخاب شغل اشتباه به واسطه احساسات کنترل نشده در حال بازيابی خود هستند. همه ما گاهی عصبانی می شویم و از گفته ها و کارهایمان پشیمان میشويم ولي اين حالت زمانی برای خود و دیگران آزارنده است که دایما زندگی شما را تحت کنترل خود در آورد، اما این راهش نیست. شايد باور نکنید، اما احساسات عطیه­ای الهی اند. نكات زير شاید برای سفر به درون مفید باشد.

™  تفکر يا احساس؟ برای بیشتر ما، ظاهرا درک ارتباط احساس و رفتار آسان به نظر می رسد، درست است؟ به شما توهین شده است، و شما وارد درگيري فيزيكي مي شويد. یک مهمانی احساس عدم امنیت می کنید و کناره می گیرید. فلان درس را دوست نداريد و بنابر اين آن را نمي خوانيد. متاسفانه این روش زندگی همه ماست... تحت تاثیر قرار گرفتن. در چنين وضعيتي وقتی واکنش نشان می دهید، غالبا تصمیم عاقلانه ای برای پاسخ به آن موقعیت نگرفته اید. در اين حالت به جاي انتخابگري و برخورد فعال با موضوع، كاملا منفعلانه ظاهر شده­ايد و اجازه داده­ايد تا شرايط بيروني رفتار شما را كنترل كند و نه شما شرايط بيروني را.

 

™ افکار خود را به چالش بکشيد: آموختن تفکيک افکار از احساسات اندکی زمانگير است. شايد بايد به دور از مزاحمتها بنشينيد و از خود بپرسيد "چرا بايد آنگونه رفتار ميکردم؟". چه چيزی احساسات شما را تحريک کرد و موجب شد که واکنشی با نتیجه نامطلوب از خود نشان دهيد. آنچه که ممکن است شما را شگفت­زده کند اين است که افکارشما - که در خودآگاه نزدیک نیستند- به احساساتی منتهی ميشوند که بروز يک واکنش را به همراه دارند. بنابراين، احساسات شما هر چند واقعیند اما از واقعیات ناشي نشده­اند.

 

انتخاب با شماست که در هر موقعیت چگونه واکنش عاطفی نشان دهید.

بعنوان مثال، شما احساس میکنيد که در هر کاری شکست میخوريد. هر بار که فکر می کنید "هميشه شكست مي­خورم"، از خود بپرسيد: "آيا واقعاً من در تمام کارها شکست می خورم؟" و سپس فهرستی از تمام فعالیتهای موفقیت آمیزتان تهيه کنيد. خیلی سریع فهرست شما پر می شود، درست است؟ فهرست کارهای انجام شده هر چند کوچک، از تدارک يک ميهمانی شام گرفته تا حل يک مشکل کاری که دستیابی به نتیجه را به تعویق انداخته بود، به شما ثابت میکند با وجود واقعی بودن احساستان، شکل گیری آن به خاطر برداشت کاملا نادرست بوده است. نکته کليدی اين است که شما موفقيت را، هر چند کوچک، در آغوش بکشيد.

™ احساسات نه خوب هستند و نه بد: ما بعنوان انسان طيف گستردهای از عواطف را تجربه میکنيم. متأسفانه، احساسات قوی مانند خشم و عصبانيت به خاطر در هم شکستن ما احساسات بد يا منفی تلقی شده و کاملاً سرکوب­شان می کنيم. وقتی فرد سعی میکند احساسات منفی را انکار و يا نفی کند به همان اندازه توانايی خود را در برخورداری از احساسات خوب محدود میکند. مراجعی داشتم که در کودکی مورد بی توجهی و بد رفتاری قرار گرفته بود. او سالها به خشم و ناراحتی اش بی توجهی می کرد و کم کم هیچ احساسی نداشت. او از لحاظ ذهنی می دانست در مقابل بعضی تجربه ها ناراحت شدن یک واکنش عادی است. وقتی از او پرسیدم چرا گریه نمی کند، گفت:" اگر به خودم اجازه گریه کردن بدهم، فکر می کنم هیچ وقت نتوانم متوقفش کنم...من حتما غرق می شوم."

 برای آنکه بتوانيد به احساسات بعنوان عطیه ای الهی نگاه کنيد، از فرد معتمد و مطمئنی کمک بگيريد که بتواند احساسات قوی شما را کشف کند. اگر در مقابله با احساسات ناشی از رویدادهای گذشته مثلا از دست دادن عزیزان، دچار مشکل هستید، از آلبوم عکس برای تلنگر زدن به احساسات مدفون شده تان کمک بگیرید. اگر از کسی به شدت عصبانی هستيد، نامهای به او بنويسيد و دليل عصبانيت خود را بگویید اما نامه را برايش نفرستيد. آن را برای کمک به خود برای مقابله با ناراحتی نگه دارید.

™ لايههاي مختلف عواطفتان را کشف کنيد: کودکانی که درخانه ای بزرگ می شوند که احساساتشان محترم و معتبر تلقی می شود، معمولاً در هیچ زمانی مشکلی در درک عواطف خود ندارند. اما کودکانی که از بيان صادقانه احساساتشان، با حس گناه و تمسخررو به رو می شوند، درمیيابند که بهتر است عواطف خود را خفه یا پنهان کنند.بزرگسالان بیرون آمده از چنین خانه هایی در درک عواطفشان دچار مشکلند. وقتی گروه درمانی بیماران مبتلا به سوء مصرف مواد را هدایت می کردم، کسانی را دیدم که نمی توانستند عنوان مشخصی روی عواطفی که نشان می دادند بگذارند.

برای بیشتر ما شناسايی احساسات قوی دشوار نيست. شما میدانيد که چه زمانی واقعاً عصبانی هستيد. عواطفی مانند خشم معمولاً از چند لايه احساسات متفاوت تشکيل شدهاند که ما اغلب آنها را نايده می گيریم؛ مگر آنکه در شرایط انفجاری که خشم می نامیم فوران کنند. برای مثال، شما مقرر می کنید شما با دوست­تان قرار داريد و او نیامده است. شما کمی ناراحت می شوید؛ او معمولا سروقت مي­آيد، نيم ساعت ديگر صبر می کنید و خبري از دوست­تان نيست و گوشي تلفن را هم كسي جواب نمي­دهد. حالا نگرانی و ناامیدی به ناراحتی اضافه می شود. دوساعت بعد وقتي او را پيدا كرديد، ناامیدانه سعی می کنید وحشت، نگرانی، یاس و ناراحتی خود را آرام کنید و با عصبانیت فریاد می کشید "تا حالا کجا بودی؟ چرا جواب تلفن­ات را نمي­دهي؟". تمام آنچه او می شنود عصبانیت و احساس شما در آن لحظه است؛ که در واقع مجموعه ای است از تمام عواطفی است که منجر به بروز خشم شده است.

™ افکار، حالات و زندگی خود را کنترل کنيد: آنچه که ما روزانه در مورد خودمان به خود میگوييم در نهايت تجربه ما ازدنيا و زندگي­مان را شکل می دهد. از دست دادن موفقيتهای کوچک با بی خیالی و گفتن "چیز مهمی نبود" در طول روز روی هم انباشته می شود و بالاخره به عادتی در زندگی تبدیل می گردد. داشتن افکار منفی در مورد خودتان، دنيا و نيز آينده، در ایجاد اختلالات بالینی نظیر افسردگی نقش دارد. درمان و دارو ممکن است افسردگی را مداوا کند، اما دانستن مدیریت فکر و ارتقا خلق از طریق تفکر منطقی، ابزاری است که در طول زندگی یاریتان خواهد کرد.

  • €به احساسات خود اعتماد کنید.

عواطف به زندگی ارزش میدهند. به محض آنکه درمیيابيد چگونه افکار شما بر خلق و خويتان، و خلق شما بر  رفتارتان اثر می گذارد، روشهای کاملاً جديدی برای نگريستن و تجربه دنيای اطرافتان خواهید جست. 

مقالات مرتبط
زمانی که احساسات زندگی شما را کنترل می کنند.
ندگی هايی که تحت کنترل احساسات هستند در همه جای دنيا دیده می شوند. در روزنامه​ها و مجلات به کرات به عواقب انتخابهايی که صرفا بر اساس احساسات صورت گ ...
1395/05/26 08:39:47 ب.ظ 614
زمانی که احساسات زندگی شما را کنترل می کنند.
زندگی هايی که تحت کنترل احساسات هستند در همه جای دنيا دیده می شوند. در روزنامه​ها و مجلات به کرات به عواقب انتخابهايی که صرفا بر اساس احساسات صورت ...
1395/05/26 08:43:28 ب.ظ 689
زمانی که احساسات زندگی شما را کنترل می کنند.
زندگی هايی که تحت کنترل احساسات هستند در همه جای دنيا دیده می شوند. در روزنامه​ها و مجلات به کرات به عواقب انتخابهايی که صرفا بر اساس احساسات صورت ...
1395/06/19 10:00:42 ب.ظ 698
پذیرش بلاتکلیفی خوب است یا بد؟
بنابراین بلاتکلیفی در ذات خود به نگرانی نمي‌انجامد. اما اگر بخواهيد حتماً در حوزه¬های خاصی از زندگی¬ (مثل سلامتی، روابط یا شغل) هیچ عامل تهديد آميز ...
1395/07/14 01:37:29 ب.ظ 725
نقش تفكر در شكل‌گيري اضطراب
وقتي مضطرب مي‌شويم، كنترل خود را از دست مي‌دهيم و شايد رفتارهايي داشته باشيم كه براي خودمان و ديگران عجيب و غيرمفيد بنمايد. براي آنكه اضطراب خود را ...
1395/07/14 02:32:33 ب.ظ 752

درباره ما


نزدیک هستیم ، آشنا شویم

گروه رشد و توسعه حال خوب آریا
گروه رشد و توسعه حال خوب آریا برگزار کننده کارگاههای تخصصی روانشناسی و مشاوره های تخصصی روانشناسی با شعار سلامت روح و حال خوب فعالیت خود را انجام میدهد.

شبکه های اجتماعی


گروه رشد و توسعه حال خوب آریا در تلگرام گروه رشد و توسعه حال خوب آریا در تلگرام

گروه رشد و توسعه حال خوب آریا در اینستاگرام گروه رشد و توسعه حال خوب آریا در اینستاگرام

ارتباط با ما

دفتر مرکزی : تهران- خیابان کارگر شمالی- نرسیده به تقاطع جلال آل احمد- پلاک 1857-طبقه 2- واحد 2

تلفن : 88967946-021

دفتر مشاوره : تهران- بلوار کشاورز- خیابان فلسطین- خیابان ایتالیا- ابتدای خیابان سرپرست- پلاک 31- طبقه 5- واحد 11

تلفن : 88967946-021

فکس : 88967946-021

ایمیل: info@metaravan.com

logo-samandehi

گروه رشد و توسعه حال خوب آریا :: 2012-2016 :: کلیه حقوق این وب سایت متعلق به  شرکت فناور گستر روبینا  میباشد.