زمانی که احساسات زندگی شما را کنترل می کنند.

        

خانم مراجعی داشتم که در زندگی زناشویی دچار مشکل بود و مرتب با شوهرش دعوا می کرد. وقتی همسرش از نامرتبی خانه و لباسهای نشسته شکایت می کرد، او عصبانی می شد و مثل فیلمها با خودش فکر می کرد "نشانش می دهم که رییس کیست". او همسرش را متهم می کرد که زیاد گلف بازی می کند و بیرون می ماند تا سیگار بکشد. هر کدام ازین افکار خود محور آنها را برای کنترل موقعیت فلج می کرد. وقتی همسرش تصمیم گرفت برای یک سفر کاری برای چند هفته خانه نباشد، در پوست خود نمی گنجید تا "هر کار که دلش می خواهد بکند".

شبی که همسرش رفت، فیلم مورد علاقه اش را دید و منتظر فردا شد؛ که قرار بود کاملا در اختیار خودش باشد. روز را با یک فنجان قهوه عالی شروع کرد و بهترین لباسش را پوشید. اما بعد دید که در خانه سردرگم است و دقیقا نمی داند چه کار می خواهد بکند. باید خرید می رفت یا به دوستش تلفن می کرد؟ وقتی همسرش بود دقیقا می دانست چه کار می خواهد بکند. چرا حالا تصمیم گیری اینقدر سخت شده بود؟ او کم کم فهمید تصمیمهایی که می خواست در حضور شوهرش بگیرد، نه واقعی که صرفا واکنش به موقعیت بودند. به واقع او نبوده که تصمیم گرفته است؛ احساساتش این کار را انجام داده اند.

 

راه خود را بیابید.

زندگی هايی که تحت کنترل احساسات هستند در همه جای دنيا دیده می شوند. در روزنامهها و مجلات به کرات به عواقب انتخابهايی که صرفا بر اساس احساسات صورت گرفته، پرداخته شده است. حد نهایی این عواقب مقتولین یا قربانیان خشونتهای خانگی و اختلافات خانوادگی پس از آن است. شایعتر از آن برخورد با افرادی است که در پی يک شکست عاطفی، سرمايهگذاری ناموفق و يا انتخاب شغل اشتباه به واسطه احساسات کنترل نشده در حال بازيابی خود هستند. همه ما گاهی عصبانی می شویم و از گفته ها و کارهایمان پشیمان می شويم. اما زمانی برای خود و دیگران آزارنده است که دایما زندگی شما را تحت کنترل خود در  آورند. اما این راهش نیست. شايد باور نکنید، اما احساسات عطیه ای الهی اند. با بررسی احساسات خود و مراجعینم مطالبی آموختم که دوست دارم با شما به اشتراک بگذارم. شاید برای شما هم در سفر به خود مفید باشد.

™  تفکر يا احساس؟ بدون ترديد احساسات واقعی هستند؛ کافی است از والدین یک نوجوان که بارها جمله "دلم می خواهد" را از زبان فرزند خود را شنیده اند، بپرسید. احتمالا خیلی دوست دارید که بتوانيد آن نوجوان را قانع کنيد تا در آن لحظه نظرش را درباره آنچه دلش می خواهد تغییر دهد. اما، اینکه بخواهیم به او کمک کنیم تا ببیند که خواسته اش از کجا ریشه گرفته، آسان نیست. برای بیشتر ما، درک ارتباط احساس و عمل آسان به نظر می رسد، درست است؟ به شما توهین شده است، کفش هایتان را می پوشید و از آنجا می روید. در یک مهمانی احساس عدم امنیت می کنید و کناره می گیرید. متاسفانه این روش زندگی همه ماست... تحت تاثیر قرار گرفتن. و وقتی واکنش نشان می دهید، غالبا تصمیم عاقلانه ای برای پاسخ به آن موقعیت نگرفته اید.

™ افکار خود را به چالش بکشيد: آموختن تفکيک افکار از احساسات اندکی زمان گير است. شايد بايد به دور از مزاحمتها بنشينيد و از خود بپرسيد "چرا بايد آنگونه رفتار ميکردم؟". چه چيزی احساسات شما را تحريک کرد و موجب شد که واکنشی با نتیجه نامطلوب از خود نشان دهيد. آنچه که ممکن است شگفتزده تان کند اين است که افکار- که در خودآگاه نزدیک نیستند- به احساساتی منتهی مي شوند که بروز يک واکنش را به همراه دارند. بنابراين، احساسات شما هر چند واقعیند اما از واقعیات منشا نگرفته اند.

انتخاب با شماست که در هر موقعیت چگونه واکنش عاطفی نشان دهید.

بعنوان مثال، شما احساس می کنيد که در هر کاری شکست می خوريد. هر بار که فکر می کنید به سمت نتیجه نامطلوب سوق پیدا می کنید، از خود بپرسيد: "آيا واقعاً من در تمام کارها شکست می خورم؟" و سپس فهرستی از تمام فعالیتهای موفقیت آمیزتان تهيه کنيد. خیلی سریع لیستتان پر می شود، درست است؟ فهرست کارهای انجام شده هر چند کوچک، از تدارک يک ميهمانی شام گرفته تا حل يک مشکل کاری که دستیابی به نتیجه را به تعویق انداخته بود، به شما ثابت می کند با وجود واقعی بودن احساستان، شکل گیری آن به خاطر برداشت کاملا نادرست بوده است. نکته کليدی اين است که شما موفقيت را، هر چند کوچک، در آغوش بکشيد.

™ احساسات نه خوب هستند و نه بد: ما بعنوان انسان طيف گسترده ای از عواطف را تجربه می کنيم. متأسفانه، احساسات قوی مانند خشم و عصبانيت به خاطر در هم شکستن ما احساسات بد يا منفی تلقی شده و کاملاً سرکوبشان می کنيم. وقتی فرد سعی می کند احساسات منفی را انکار و يا نفی کند به همان اندازه توانايی خود را در برخورداری از احساسات خوب محدود می کند. مراجعی داشتم که در کودکی مورد بی توجهی و بد رفتاری قرار گرفته بود. او سالها به خشم و ناراحتی اش بی توجهی می کرد و کم کم هیچ احساسی نداشت. او از لحاظ ذهنی می دانست در مقابل بعضی تجربه ها ناراحت شدن یک واکنش عادی است. وقتی از او پرسیدم چرا گریه نمی کند، به من گفت:" اگر به خودم اجازه گریه کردن بدهم، فکر می کنم هیچ وقت نتوانم متوقفش کنم...من حتما غرق می شوم."

 برای آنکه بتوانيد به احساسات بعنوان عطیه ای الهی نگاه کنيد، از فرد معتمد و مطمئنی کمک بگيريد که بتواند احساسات قوی شما را کشف کند. اگر در مقابله با احساسات ناشی از رویدادهای گذشته مثلا از دست دادن عزیزان، دچار مشکل هستید، از آلبوم عکس برای تلنگر زدن به احساسات مدفون شده تان کمک بگیرید. اگر از کسی به شدت عصبانی هستيد، نامه ای برای او بنويسيد و دليل عصبانيت خود را بگویید اما نامه را برايش نفرستيد. آن را برای کمک به خود برای مقابله با ناراحتی نگه دارید.

™ لايه هاي مختلف عواطفتان را کشف کنيد: کودکانی که درخانه ای بزرگ می شوند که احساساتشان محترم و معتبر تلقی می شود، معمولاً در هیچ زمانی مشکلی در درک عواطف خود ندارند. اما کودکانی که از بيان صادقانه احساساتشان، با حس گناه و تمسخررو به رو می شوند، در می يابند که بهتر است عواطف خود را خفه یا پنهان کنند.بزرگسالان بیرون آمده از چنین خانه هایی در درک عواطفشان دچار مشکلند. وقتی گروه درمانی بیماران مبتلا به سوء مصرف مواد را هدایت می کردم، کسانی را دیدم که نمی توانستند عنوان مشخصی روی عواطفی که نشان می دادند بگذارند.

برای بیشتر ما شناسايی احساسات قوی دشوار نيست. شما می دانيد که چه زمانی واقعاً عصبانی هستيد. عواطفی مانند خشم معمولاً از چند لايه احساسات متفاوت تشکيل شده اند که ما اغلب آنها را نايده می گيریم؛ مگر آنکه در شرایط انفجاری که خشم می نامیم فوران کنند. برای مثال، شما مقرر می کنید که دخترتان تا نیمه شب به خانه برگردد. ساعت دوازده می شود و او هنوز به خانه نیامده است. شما کمی ناراحت می شوید؛ او معمولا به موقع خانه است. تا 1 صبر می کنید و خبر و تماسی از دخترتان در کار نیست. نگرانی و نا امیدی به ناراحتی اضافه می شود. ساعت دو بامداد وقتی صدای ماشینش را می شنوید، ناامیدانه سعی می کنید وحشت، نگرانی، یاس و ناراحتی خود را آرام کنید. وقتی داخل خانه می شود، با عصبانیت فریاد می کشید "تا حالا کجا بودی؟ چرا تلفن نکردی؟". تمام آنچه او می شنود عصبانیت و احساس شما در آن لحظه است؛ که در واقع مجموعه ای است از تمام عواطفی که منجر به بروز خشم شده است.

™ افکار، حالات و زندگی خود را کنترل کنيد: آنچه که ما روزانه در مورد خودمان به خود می گوييم در نهايت تجربه ما ازدنيا و زندگيمان را شکل می دهد. از دست دادن موفقيت های کوچک با بی خیالی و گفتن "چیز مهمی نبود" در طول روز روی هم انباشته می شود و بالاخره به عادتی در زندگی تبدیل می گردد. داشتن افکار منفی در مورد خودتان، دنيایتان و نيز آينده تان، در ایجاد اختلالات بالینی نظیر افسردگی نقش دارد. درمان و دارو ممکن است افسردگی را مداوا کند، اما دانستن مدیریت فکر و ارتقا خلق از طریق تفکر منطقی ،ابزاری است که در طول زندگی یاریتان خواهد کرد.

  • €به احساساتتان اعتماد کنید.

عواطف به زندگی ارزش می دهند. به محض آنکه درمی يابيد چگونه افکار شما بر خلق و خو، و خلقتان بر  رفتارتان اثر می گذارد، روشهای کاملاً جديدی برای نگريستن و تجربه دنيای اطرافتان خواهید جست. 

مقالات مرتبط
زمانی که احساسات زندگی شما را کنترل می کنند.
ندگی هايی که تحت کنترل احساسات هستند در همه جای دنيا دیده می شوند. در روزنامه​ها و مجلات به کرات به عواقب انتخابهايی که صرفا بر اساس احساسات صورت گ ...
1395/05/26 08:39:47 ب.ظ 614
زمانی که احساسات زندگی شما را کنترل می کنند.
زندگی هايی که تحت کنترل احساسات هستند در همه جای دنيا دیده می شوند. در روزنامه​ها و مجلات به کرات به عواقب انتخابهايی که صرفا بر اساس احساسات صورت ...
1395/05/26 08:43:28 ب.ظ 689
زمانی که هيجانات زندگی ما را کنترل می کنند
زندگی هايی که تحت کنترل هيجانات هستند در همه جای دنيا دیده می شوند. در روزنامه​ها و مجلات به کرات به عواقب انتخابهايی که صرفا بر اساس احساسات صورت ...
1395/06/08 09:21:33 ب.ظ 707
پذیرش بلاتکلیفی خوب است یا بد؟
بنابراین بلاتکلیفی در ذات خود به نگرانی نمي‌انجامد. اما اگر بخواهيد حتماً در حوزه¬های خاصی از زندگی¬ (مثل سلامتی، روابط یا شغل) هیچ عامل تهديد آميز ...
1395/07/14 01:37:29 ب.ظ 725
نقش تفكر در شكل‌گيري اضطراب
وقتي مضطرب مي‌شويم، كنترل خود را از دست مي‌دهيم و شايد رفتارهايي داشته باشيم كه براي خودمان و ديگران عجيب و غيرمفيد بنمايد. براي آنكه اضطراب خود را ...
1395/07/14 02:32:33 ب.ظ 752

درباره ما


نزدیک هستیم ، آشنا شویم

گروه رشد و توسعه حال خوب آریا
گروه رشد و توسعه حال خوب آریا برگزار کننده کارگاههای تخصصی روانشناسی و مشاوره های تخصصی روانشناسی با شعار سلامت روح و حال خوب فعالیت خود را انجام میدهد.

شبکه های اجتماعی


گروه رشد و توسعه حال خوب آریا در تلگرام گروه رشد و توسعه حال خوب آریا در تلگرام

گروه رشد و توسعه حال خوب آریا در اینستاگرام گروه رشد و توسعه حال خوب آریا در اینستاگرام

ارتباط با ما

دفتر مرکزی : تهران- خیابان کارگر شمالی- نرسیده به تقاطع جلال آل احمد- پلاک 1857-طبقه 2- واحد 2

تلفن : 88967946-021

دفتر مشاوره : تهران- بلوار کشاورز- خیابان فلسطین- خیابان ایتالیا- ابتدای خیابان سرپرست- پلاک 31- طبقه 5- واحد 11

تلفن : 88967946-021

فکس : 88967946-021

ایمیل: info@metaravan.com

logo-samandehi

گروه رشد و توسعه حال خوب آریا :: 2012-2016 :: کلیه حقوق این وب سایت متعلق به  شرکت فناور گستر روبینا  میباشد.