اصول مدیریت خشم (قسمت اول)

        

با عصبانیت راه میروید، فریاد میکشید و همه چیز را پرتاب میکنید. در خانه و محل کار خشونت نشان می­دهید، با دیگران دعوا می کنید. دیگران را تحقیر می کنید و مثل آتش زیر خاکستر هر لحظه ممکن است شعلهور شوید.

اینها نمونههایی از خشم خارج از کنترل هستند. شاید این موارد دائما برایتان اتفاق بیفتد. اگر چنین است، شما با عصبانیت دچار مشکل هستید، اما نگران نباشید شما تنها نیستید.

خشم یکی از عواطف طبیعی انسان است. خشم یک روش طبیعی برای نشان دادن واکنش به خطر، چه واقعی و چه ادراکی، است. خشم زمانی بروز میکند که حق شما ضايع شده است و يا به شأن شما و یا سایر افراد بی­احترامی شده باشد اما خشم زمانی مشکلساز میشود که فراگیر شده و شما را به راه­های مخرب سوق دهد و به شما یا دیگران آسیب برساند.

 

راه خود را چنین برگزینید:

همچون سایر عواطف، خشم نیز شکلی از انرژی است. انرژی هرگز از بین نمی رود، فقط تغییر میکند و به اشکال گوناگون در میآید. بنابراین مدیریت خشم به معنای از بین بردن آن نیست. سرکوب کردن خشم - تلاش برای از بین بردن آن- میتواند اثرات مخرب مانند افزایش فشار خون، افسردگی و یا ایجاد مشکل در برقراری ارتباط با دیگران را به همراه داشته باشد. از سوی دیگر، بیان خشم با استفاده از الفاظ و اعمال خشن نیز به همان اندازه میتواند مخرب باشد.

مدیریت خشم به معنای روبرو شدن با انرژی خشم درونی و یافتن راه­های سازنده برای بیان و واکنش بیرونی به احساسات است. در نهایت اینکه، مسئولیت خشم ما بر عهده خودمان است نه دیگران بنابراين، در هر شرایطی كه باشید میتوانید از برخی گامهای عملی برای مدیریت خشم خود استفاده کنید.

  • توقف کنید و لحظهای بیاندیشید: هنگامی که عصبانی هستید، لحظهای توقف کردن و اندیشیدن، از دشوارترین کارهاست با اين وجود، تفکر منطقی در خصوص موقعیت به شما کمک میکند تا از عصبانیت فاصله بگیرید. خیلی چیزها میتواند شما را خشمگین کند: یک شخص و یا موقعیت خاص، یادآوری یک حادثه هولناک و یا تنش. درک آنچه شما را در آن لحظه دچار خشم میکند، گامی مناسب در راستای رویارویی سازنده با خشم است.

 بخشی از روند اندیشیدن به خشم، این است که بفهمید چگونه این خشم شما را وادار به واكنش مي­كند. خشم موجب میشود تا شما چیزها را در حد نهایی و مطلق ببینید. یک نفر خطا میکند و میگویید: "چرا تو هیچوقت نمیتوانی هیچ کاری را درست انجام بدهی؟". کاری اشتباه پیش می رود و از خودتان میپرسید: "چرا هیچ چیز هیچ وقت برای من خوب پیش نمیرود؟". یک نفر هنگام رانندگی ناراحت­تان میکند و با خود فکر میکنید: " هیچکس نمیداند که چگونه باید رانندگی کند؟". با این قبیل واکنشها نه تنها خود را از سایرین جدا میکنید بلکه موجب میشوید تا آنها در مقابلتان حالتی دفاعی و غیر دوستانه به خود بگیرند و بدین ترتیب تنها آتش عصبانیت شما تندتر میشود.

کمی عقب کشیدن و اندکی فکر کردن به شرایط کمک میکند تا شما خشم خود را کاهش دهید. دنیا همیشه به کام شما نیست. سایرین ممکن است اشتباهات زیادی مرتکب شوند و یا حتی بسیار کوتهنظر و بیمنطق باشند، اما در واقع، شما نمیتوانید کار چندانی در این خصوص انجام دهید. در حقیقت بهترین کاری که شما میتوانید انجام دهید این است که خود را در شرایط غرق و مشکل را از آنچه که هست بدتر نکنید.

خشم میتواند شما را بسیار بیمنطق کند. صبر کنید و از خودتان بپرسید: "آیا واقعاً همه چیز را همانطور که هست میبینم؟ آیا انتظارات من واقع بینانه هستند؟ آیا همیشه حق با من است و سایرین در اشتباهند؟" آيا كلمات "هيچكس"، هيچوقت" و "هيچ­چيز"  واقعيت دارد يا اين كه من دچار تفكر سياه و سياه شده ام و خطاي يك يا چند نفر را به همه تعميم مي دهم؟ اندکی منطقگرایی کمک میکند تا احساسات خود را با شرایط تطبیق دهید. آیا بروز خشم راهی به جز اعمال خشونت دارد؟

 حتی اگر نمیتوانید مشکلی را که خشم شما را برانگیخته حل کنید، میتوانید یاد بگیرید که این مشکل را بپذیرید. شاید نتوانید کار زیادی انجام دهید، اما میدانید که تمام تلاش خود را کردهاید تا با آنچه خشم شما را برمیانگیزد روبرو شوید. شما بهترین کار را در آن موقعیت انجام می دهید.

برای دو چیز هرگز خشمگین نشو: آنچه به کارت می آید و آنچه به کارت نمی آید. افلاطون

 

مقالات مرتبط
با اضطراب اجتماعی چه کنیم؟
​اگر کسی بابت دستپاچه شدن در موقعیت های اجتماعی نگران است می توان گفت که اضطراب اجتماعی دارد. اگر این شخص در نتیجه ارتباط با دیگران معمولا آشفته می ...
1395/06/02 07:52:56 ب.ظ 691
آن سوی سوگ
غم از دست دادن عزيزان، یک جراحت شدید و عميق عاطفی، روانی و جسمی است که موجب درد و زخمي بزرگ می​شود. با این حال با گذشت زمان، اين درد بهبود می​یابد ...
1395/06/08 09:37:03 ق.ظ 709
شناخت و درمان افسردگی (قسمت اول)
انواع مختلف افسردگی بالینی، با علایم گوناگون از جمله اختلال در خلق​وخو، تمرکز، اعتماد به نفس، خواب، اشتها،​ فعالیت و رفتار و نیز قطع روابط دوستانه، ...
1395/06/08 09:12:16 ب.ظ 712
شناخت و درمان افسردگی (قسمت دوم)
انواع مختلف افسردگی بالینی، با علایم گوناگون از جمله اختلال در خلق​وخو، تمرکز، اعتماد به نفس، خواب، اشتها،​ فعالیت و رفتار و نیز قطع روابط دوستانه ...
1395/06/08 09:14:02 ب.ظ 708
شناخت و درمان افسردگی (قسمت سوم)
انواع مختلف افسردگی بالینی، با علایم گوناگون از جمله اختلال در خلق​وخو، تمرکز، اعتماد به نفس، خواب، اشتها،​ فعالیت و رفتار و نیز قطع روابط دوستانه ...
1395/06/08 09:15:10 ب.ظ 700
كاهش اضطراب امتحان
اضطراب امتحان در میان دانشجویان و در تمام مقاطع تحصیلی بسیار شایع است در حالی که مقدار کمي اضطراب مفید است و شما را وا میدارد تا در شرایطی که انگی ...
1395/06/08 09:17:33 ب.ظ 724

درباره ما


نزدیک هستیم ، آشنا شویم

گروه رشد و توسعه حال خوب آریا
گروه رشد و توسعه حال خوب آریا برگزار کننده کارگاههای تخصصی روانشناسی و مشاوره های تخصصی روانشناسی با شعار سلامت روح و حال خوب فعالیت خود را انجام میدهد.

شبکه های اجتماعی


گروه رشد و توسعه حال خوب آریا در تلگرام گروه رشد و توسعه حال خوب آریا در تلگرام

گروه رشد و توسعه حال خوب آریا در اینستاگرام گروه رشد و توسعه حال خوب آریا در اینستاگرام

ارتباط با ما

دفتر مرکزی : تهران- خیابان کارگر شمالی- نرسیده به تقاطع جلال آل احمد- پلاک 1857-طبقه 2- واحد 2

تلفن : 88967946-021

دفتر مشاوره : تهران- بلوار کشاورز- خیابان فلسطین- خیابان ایتالیا- ابتدای خیابان سرپرست- پلاک 31- طبقه 5- واحد 11

تلفن : 88967946-021

فکس : 88967946-021

ایمیل: info@metaravan.com

logo-samandehi

گروه رشد و توسعه حال خوب آریا :: 2012-2016 :: کلیه حقوق این وب سایت متعلق به  شرکت فناور گستر روبینا  میباشد.