اصول مدیریت خشم (قسمت دوم)

        

"احساس خشم، یک جزء طبیعی از عواطف انسانی است و زمانی به یک ناهنجاری تبدیل میشود که آن را به گونهای بیان کنید که به خودتان و یا سایرین آسیب برسانید".

 • متمرکز بمانید و با خودتان و سایرین ارتباط برقرار نمایید: اختلاف میان افراد اجتنابناپذیر است و حتی میتواند مفید نیز باشد؛ بویژه زمانی که افراد به موضوعات یا افراد مشترک بسیار علاقه مندند اما زمانی که پای موارد نامربوط به میان کشیده می شود و یا فرد عصبانی سعی کند مشکلات خود را بر دیگران تحمیل کند، بحث میتواند از کنترل خارج شود.

  اگر کسی شما را عصبانی کرده است، سعی نکنید تا با الفاظي خانواده، شیوه تربیتی، عادات شخصی و یا حتی ظاهر فیزیکی او، برای خشمگین کردنش استفاده کنید. سعی نکنید آنها را مسئول چیزهایی بدانيد که فقط خودتان می توانید حلش کنید.

  زمانی که عصبانی هستید، به ویژه هنگام بحث با دیگران، توجه خود را بر حل موضوع معطوف سازید تا وقتی که باور نکنید شما هم مقصرید، وارد مسایل دیگر نشوید و از دیگری یک متهم نسازید.

  شاید كمي سخت باشد، اما در اوج عصبانیت، با خودتان ارتباط برقرار کنید و از خود بپرسید: "چه چیزی واقعاً مرا عصبانی میکند؟ آیا چیزی آزارنده درمن و یا درون من غیر از آنچه دیگری نسبت به من انجام میدهد، وجود ندارد؟". سپس با فرد مقابل ارتباط برقرار کنید " آیا آنچه را که واقعا موجب عصبانیت من میشود بیان میکنم و یا صرفاً فرد مقابل را به چیزی متهم میکنم که ارتباط چندانی به موضوع مورد بحث ندارد؟"

  تلاش کنید آنچه را که ناراحت­تان می کند به روشی غیر آسیب­رسان بیان کنید. از فرد مقابل نیز بخواهید که همین کار را انجام دهد. در این صورت میتوانید به یک راه حل و توافق مسالمتآمیز برسید.

  البته تلاشهای یک جانبه شما برای مدیریت خشمتان کافی نیست. مذاکره و تعامل با دیگران در ارتباط با خشم­تان، میتواند به شما در این راستا کمک کند. همانطور که شناخت خشم خارج از کنترل دارای اهمیت است، توانایی درمان آن نیز مهم است. یک مشاور و یا درمانگر میتواند در این مورد به شما کمک کند.

 • سعی کنید آرامش داشته باشید.

   در هنگام عصبانیت، بدن شما دچار تغییرات شیمیایی میشود. کل بدنتان تحریک میشود. کاری که میتوانید انجام دهید این است که به جسم و روح خود آرامش بدهید. سادهترین و مؤثرترین راه، تمرکز بر روی تنفس است. "تنفس خودآگاه" کاری است که در هر لحظه حتی در اوج عصبانیت، می توانید انجام دهید.

  سعی کنید تا آنجا که میتوانید نفسهایی عمیق، آرام و مرتب داشته باشید. با این کار عصبانیت­تان فروکش میکند، احساسات­تان تنظیم میشود و میتوانید در مورد عکس العملی که میخواهید نشان دهید، خوب فکر کنید.

   علاوه بر این، نخوردن غذا و سوءتغذیه نیز بر جسم و ذهن­تان اثر میگذارد و موجب میشود تا بیشتر واکنش­های افراطی نشان دهید. یک رژیم غذایی سالم و ورزشهای مرتب به شما کمک میکنند تا سیستمهای فیزیکی و عاطفی خود را در حالت تعادل نگه دارید.

 • محیط خود را تغییر دهید.

  گاهی مدیریت خشم میتواند به سادگی اجتناب از عامل خشم باشد. چنین رفتاری لزوماً به معنای فرار یا اجتناب از مشکل نیست. بلکه ساختن جایگزینی برای موقعیت موجود است که به عصبانیت و ناراحتی منتهی نشود.

  اگر از سبک رانندگی افراد در هنگام عبور از یک مسیر خاص ناراحت میشوید، میتوانید مسیر دیگری را انتخاب کنید. اگر یک نفر با تلفن بلند صحبت میکند، جای خود را عوض کنید. اگر همکار و یا یکی از اعضای خانواده شما عادت ناراحت کننده ای دارد که قابل تغییر نیست، هنگام بروز این عادت از طرف وی، خودتان را با کار دیگری سرگرم کنید.

 • منصفانه با خشم خود برخورد کنید.

  اگر اتفاقی می افتد که شما معتقدید که بی انصافی است، خشم خود رانادیده نگیرید، از حق­تان دفاع كنيد اما سعی کنید نگذارید واکنش افراطی رخ دهد. برای یافتن راه­های سازنده برای تغییر بکوشید.

  در کنار عصبانیت، انصاف به ما حکم می کند که آگاهانه آن را مدیریت کنیم. یک حقیقت مهم درباره خشم این است که خشم به خودی خود بد نیست. اما عواقب آسیب رسان خشم، نظیر کنترل نشدنش، مشکل­زا است. برای کسب قدرت، صبر،بینش و آرامش دعا کنید تا بهتر بتوانید با خشم مقابله کنید.

 • خلاصه آنکه:

احساس خشم، امری طبیعی و حتی سالم در هر انسانی است و زمانی به یک امر ناسالم تبدیل میشود که شما آن را به گونهای بیان کنید که به خودتان و دیگران آسیب برسانید. خشم نباید زندگی شما را فرا بگیرد و روابط و سلامت­تان را تخریب کند. با آگاهی از آنچه خشمگین­تان میکند، یافتن راه­هایی جز خشم برای واکنش به افراد و موقعیتهای مختلف، استفاده از روش­های تنآرامی و نیز توسل جستن به ابزارهای معنوی قادر خواهید بود خشم خود را به شکلی دیگر تبدیل کنید.

 

مقالات مرتبط
با اضطراب اجتماعی چه کنیم؟
​اگر کسی بابت دستپاچه شدن در موقعیت های اجتماعی نگران است می توان گفت که اضطراب اجتماعی دارد. اگر این شخص در نتیجه ارتباط با دیگران معمولا آشفته می ...
1395/06/02 07:52:56 ب.ظ 691
آن سوی سوگ
غم از دست دادن عزيزان، یک جراحت شدید و عميق عاطفی، روانی و جسمی است که موجب درد و زخمي بزرگ می​شود. با این حال با گذشت زمان، اين درد بهبود می​یابد ...
1395/06/08 09:37:03 ق.ظ 709
شناخت و درمان افسردگی (قسمت اول)
انواع مختلف افسردگی بالینی، با علایم گوناگون از جمله اختلال در خلق​وخو، تمرکز، اعتماد به نفس، خواب، اشتها،​ فعالیت و رفتار و نیز قطع روابط دوستانه، ...
1395/06/08 09:12:16 ب.ظ 712
شناخت و درمان افسردگی (قسمت دوم)
انواع مختلف افسردگی بالینی، با علایم گوناگون از جمله اختلال در خلق​وخو، تمرکز، اعتماد به نفس، خواب، اشتها،​ فعالیت و رفتار و نیز قطع روابط دوستانه ...
1395/06/08 09:14:02 ب.ظ 708
شناخت و درمان افسردگی (قسمت سوم)
انواع مختلف افسردگی بالینی، با علایم گوناگون از جمله اختلال در خلق​وخو، تمرکز، اعتماد به نفس، خواب، اشتها،​ فعالیت و رفتار و نیز قطع روابط دوستانه ...
1395/06/08 09:15:10 ب.ظ 700
كاهش اضطراب امتحان
اضطراب امتحان در میان دانشجویان و در تمام مقاطع تحصیلی بسیار شایع است در حالی که مقدار کمي اضطراب مفید است و شما را وا میدارد تا در شرایطی که انگی ...
1395/06/08 09:17:33 ب.ظ 724

درباره ما


نزدیک هستیم ، آشنا شویم

گروه رشد و توسعه حال خوب آریا
گروه رشد و توسعه حال خوب آریا برگزار کننده کارگاههای تخصصی روانشناسی و مشاوره های تخصصی روانشناسی با شعار سلامت روح و حال خوب فعالیت خود را انجام میدهد.

شبکه های اجتماعی


گروه رشد و توسعه حال خوب آریا در تلگرام گروه رشد و توسعه حال خوب آریا در تلگرام

گروه رشد و توسعه حال خوب آریا در اینستاگرام گروه رشد و توسعه حال خوب آریا در اینستاگرام

ارتباط با ما

دفتر مرکزی : تهران- خیابان کارگر شمالی- نرسیده به تقاطع جلال آل احمد- پلاک 1857-طبقه 2- واحد 2

تلفن : 88967946-021

دفتر مشاوره : تهران- بلوار کشاورز- خیابان فلسطین- خیابان ایتالیا- ابتدای خیابان سرپرست- پلاک 31- طبقه 5- واحد 11

تلفن : 88967946-021

فکس : 88967946-021

ایمیل: info@metaravan.com

logo-samandehi

گروه رشد و توسعه حال خوب آریا :: 2012-2016 :: کلیه حقوق این وب سایت متعلق به  شرکت فناور گستر روبینا  میباشد.