پذیرش بلاتکلیفی خوب است یا بد؟

        

نتیجه تصویری برای بلاتکلیفی

پذیرش بلاتکلیفی خوب است یا بد؟

منظور از بلاتکلیفی چیست؟ بلاتکلیفی موقعيتي است که پیامدها و نتایج آن مشخص نیست. اگر به معنای بلاتکلیفی دقیق فکر کنید، عملاً هرچیزی در زندگی ممكن است ما را دستخوش بلاتکلیفی کند. هر روز زندگی ما با بلاتکلیفی شروع می­شود و با بلاتکلیفی پایان می­پذیرد. موضوع کوچک و ساده­ای مثل غذاخوردن را در نظر بگیرید. از کجا می­دانید لقمة بعدی غذایی که در دهان می­گذارید در گلويتان نمي‌پرد؟ با اين حال، غذا می­خوریم. از کجا می‌دانید این‌بار که از پله­ها پایین می­روید پایتان لیز نمی­خورد سرتان به دیوار کوبیده نمی­شود؟ از کجا می­دانید امشب که می‌خوابید، فردا زنده می­مانید. اما با همة این بلاتکلیفی‌های مداوم روزمره به زندگی­مان ادامه می­دهیم.

بنابراین بلاتکلیفی در ذات خود به نگرانی نمي‌انجامد. اما اگر بخواهيد حتماً در حوزه­های خاصی از زندگی­ (مثل سلامتی، روابط یا شغل) هیچ عامل تهديد آميزي وجود نداشته باشد، آشفته می­شوید. چون قدرت كنترل همة عوامل را نداريد. به علاوه، هیچ کس جام جهان­نما ندارد و پيش‌بيني آينده دشوار است. آیا ممکن است از کارتان اخراج شوید؟ آیا ممکن است بر اثر ابتلا به بیماری علاج ناپذیر بمیرید؟ امکان اینها وجود دارد. بلاتکلیفی به خودی خود مشکل آفرین نیست. همة ما روزمره با چنین احتمال­هایی درگیريم. پس چرا بلاتکلیفی باعث نگرانی می­شود؟

نگرانی و تحمل ناپذیری بلاتکلیفی

پژوهشگرانی که  به بررسی نقش بلاتکلیفی در نگرانی علاقه‌مند بوده­اند به این نتیجه رسیده­اند که تحمل­ناپذیري بلاتکلیفی، مولفة اصلی نگرانی است. حتی آنان اعتقاد دارند که این تحمل ناپذیری ممکن است عامل خطرآفرین و اصلي نگرانی باشد. تحمل­ناپذیری بلاتکلیفی چیست؟ تحمل­ناپذیری بلاتکلیفی را می­توان این­گونه تعریف کرد: گرایش به واکنش منفی هیجانی، شناختی یا رفتاری به موقعیت­ها و وقایع بلاتکلیف. اگر تحمل­ناپذیری بلاتکلیفی شديد باشد به اشتغال ذهنی دربارة موقعیت­های ابهام­برانگیز منجر می­شود و افراد نگران، موقعیت­های نامشخص را تهدیدآمیز تفسیر می­کنند.

روان‌شناسان براساس تجارب باليني دریافتند برخی افراد بيشتر به پیامدهای منفی بلاتکلیفی توجه دارند تا پيامدهاي مثبت آن.

کسانی که دچار نگرانی‌اند و بنابراین خواهان اطمینان خاطرند معمولاً این فرض در ذهنشان شکل گرفته است که پیامدهای بلاتکلیفی، بد و ناخوشایند است. از نظر افراد نگران انگار زندگی هیچ جنبة مثبتی ندارد.

افراد نگران، بلاتکلیفی را پدیده­ای منفی مي‌دانند و گاهی اوقات از آن اجتناب می­کنند حتی اگر این اجتناب پیامدهای ناخوشایندی برای آنها داشته باشد. مشکل از آنجا برمی­خیزد که در سراسر زندگی با بلاتکلیفی روبه‌رو مي‌شويم. پس اگر بخواهيم از بلاتکلیفی در امان بمانيم بايد از زندگي دست بكشيم. چگونه می­توان از بلاتکلیفی اجتناب کرد در حالی که بخش طبیعی زندگی، بلاتکلیفی است؟

آیا واقعاً بلاتکلیفی بد است؟

ممکن است بلاتکلیفی را ناخوشايند بدانيد و در صدد اجتناب از آن باشيد. ممکن است بخواهيد هر موقعیتی خاطرجمع باشید و این کار را امکان­پذیر بدانید. اما این تلاش گره بر باد زدن است. فرض کنید از تمام وقایع مثبت زندگی خود در آینده مطلع می‌شدید. آيا در اين صورت زندگي‌تان با شادی و نشاط همراه بود؟ فرض کنید پیشاپیش از تمام وقایع منفی زندگی خود باخبر  می­شدید. آیا اين امر مایۀ دلسردی شما نمی­شد؟ مثلاً فرض كنيد بدانید چه زماني عاشق می­شوید، چه زماني رابطۀ شما برهم می­خورد؟ چه زمان شانس به شما روی می­کند؟ تیم مورد علاقۀ شما چه زمان می­برد؟ اين نوع زندگی، سخت و ملال­آور است.

بلاتکلیفی که همان ندانستن است زندگی ما را پیش می­برد و احساس عشق و شور و علاقه را به زندگی ما هدیه می­کند. زمانی که دست از نیاز به دانستن همه چیز بر می­دارید، زندگی پرشور و اندکی خطرآفرین می­شود. بدون بلاتکلیفی، زندگی بسيار ملال­آور و خسته کننده خواهد شد. زندگی بدون بلاتکلیفی هیچ­گونه غافلگیری ندارد و دانستن پیشاپیش پیامدهای منفی باعث خواهد شد که افراد هیچ­گاه دست به خطر و تصمیم­گیری نزنند.

چگونگی مبارزه با تحمل­ناپذیری بلاتکلیفی

در هرکاری بلاتکلیفی وجود دارد. بنابراين، دنبال کردن این هدف که بلاتکلیفی را از زندگی حذف کنیم، آب در هاون کوبیدن است. بهتر آن است که بلاتکلیفی را بشناسیم و آن را به­عنوان بخش جدایی­ناپذیر زندگی قبول کنیم. نمی­توانیم بلاتکلیفی را از بین ببریم، اما می­توان از راهبردهایی برای مقابله با آن استفاده کنیم.

یادگیری تحمل بلاتکلیفی

اکنون زمان آن فرارسیده که مهارت­های این فصل را به کار بگیرید تا بلاتکلیفی زندگی را به خوبی تجربه کنید. هر زمان ذهن شما درگیر این تفکر شد: "چی می­شود اگر؟"، این جملات را در ذهنتان تکرار کنید:

  • هیچ­گاه نمی­توانم به اطمینان خاطر برسم.
  • ممکن است این اتفاق بیفتد و شايد هم رخ ندهد، نمی­دانم.
  • پیش­بینی آینده ناممکن است.
  • هر اتفاقی افتاد، می­توانم با آن کنار بیایم.
  • خطر بخشی از زندگی است چه بخواهم و چه نخواهم.
  • حتماً هنگام بروز مشكل حداقل يك راه حل وجود دارد.
  • هیچ­کس نمی­تواند صددرصد خاطرجمع باشد.
  • هر احتمالی وجود دارد.

این بار که با سوال­های بی­پایان "چی می­شود اگر" روبه‌رو شدید در برابر پاسخ­گویی به این سوال­ها مقاومت کنید. در برابر تمایلتان به خارج شدن از بلاتکلیفی، مقاومت ورزید و درعوض واقعیت را بپذیرید: " به هیچ­وجه نمي‌توان خاطر جمع بود". اجازه بدهید ذهنتان درگیر بلاتکلیفی شود و بپذیرید که شک و بلاتکلیفی جزو زندگی است.مقالات مرتبط
زمانی که احساسات زندگی شما را کنترل می کنند.
ندگی هايی که تحت کنترل احساسات هستند در همه جای دنيا دیده می شوند. در روزنامه​ها و مجلات به کرات به عواقب انتخابهايی که صرفا بر اساس احساسات صورت گ ...
1395/05/26 08:39:47 ب.ظ 614
زمانی که احساسات زندگی شما را کنترل می کنند.
زندگی هايی که تحت کنترل احساسات هستند در همه جای دنيا دیده می شوند. در روزنامه​ها و مجلات به کرات به عواقب انتخابهايی که صرفا بر اساس احساسات صورت ...
1395/05/26 08:43:28 ب.ظ 689
زمانی که هيجانات زندگی ما را کنترل می کنند
زندگی هايی که تحت کنترل هيجانات هستند در همه جای دنيا دیده می شوند. در روزنامه​ها و مجلات به کرات به عواقب انتخابهايی که صرفا بر اساس احساسات صورت ...
1395/06/08 09:21:33 ب.ظ 706
پذیرش بلاتکلیفی خوب است یا بد؟
در هرکاری بلاتکلیفی وجود دارد. بنابراين، دنبال کردن این هدف که بلاتکلیفی را از زندگی حذف کنیم، آب در هاون کوبیدن است. بهتر آن است که بلاتکلیفی را ب ...
1395/06/17 01:33:49 ب.ظ 591
زمانی که احساسات زندگی شما را کنترل می کنند.
زندگی هايی که تحت کنترل احساسات هستند در همه جای دنيا دیده می شوند. در روزنامه​ها و مجلات به کرات به عواقب انتخابهايی که صرفا بر اساس احساسات صورت ...
1395/06/19 10:00:42 ب.ظ 698

درباره ما


نزدیک هستیم ، آشنا شویم

گروه رشد و توسعه حال خوب آریا
گروه رشد و توسعه حال خوب آریا برگزار کننده کارگاههای تخصصی روانشناسی و مشاوره های تخصصی روانشناسی با شعار سلامت روح و حال خوب فعالیت خود را انجام میدهد.

شبکه های اجتماعی


گروه رشد و توسعه حال خوب آریا در تلگرام گروه رشد و توسعه حال خوب آریا در تلگرام

گروه رشد و توسعه حال خوب آریا در اینستاگرام گروه رشد و توسعه حال خوب آریا در اینستاگرام

ارتباط با ما

دفتر مرکزی : تهران- خیابان کارگر شمالی- نرسیده به تقاطع جلال آل احمد- پلاک 1857-طبقه 2- واحد 2

تلفن : 88967946-021

دفتر مشاوره : تهران- بلوار کشاورز- خیابان فلسطین- خیابان ایتالیا- ابتدای خیابان سرپرست- پلاک 31- طبقه 5- واحد 11

تلفن : 88967946-021

فکس : 88967946-021

ایمیل: info@metaravan.com

logo-samandehi

گروه رشد و توسعه حال خوب آریا :: 2012-2016 :: کلیه حقوق این وب سایت متعلق به  شرکت فناور گستر روبینا  میباشد.