خطر را جدي بگيريم ...

        
برچسب ها: خطر جدی اعتیاد

نتیجه تصویری برای خطر


خطر را جدي بگيريم ...

 

دربارة سيگار

 • سيگار رايج‌ترين ماده مصرفي اعتيادآور در جهان است و علت آن وجود نيكوتين در توتون است كه اعتيادآور مي‌باشد. البته عوارض اصلي سيگار مربوط به نيكوتين نيست، بلكه عمدتاً ناشي از دود حاصل از سوختن توتون است. لازم به يادآوري است كه عوارض بيان شده براي سيگار در حالتي شديدتر براي قليان نيز وجود دارد.

ميزان مصرف سيگار در دانشجويان: تحقيقات انجام شده در ايران در سال‌هاي اخير نشان مي‌دهد كه در بين دانشجويان دانشگاه‌هاي وزارت علوم مصرف سيگار در طول يكسال گذشته 12.5 درصد است . يعني فقط اين ميزان از دانشجويان در يكسال گذشته سيگار كشيده‌اند. (يعقوبي و همكاران، 1392)

 • بالا رفتن احتمال اعتياد به مصرف سيگار؛ تحقيقات نشان داده‌اند كساني كه در نوجواني يا جواني به‌طور مرتب سيگار مي‌كشند، مصرف آن را در دوران بزرگسالي نيز ادامه مي‌دهند. اكثر افراد بزرگسالي كه در حال حاضر سيگار مي‌كشند، مصرف خود را از دوران نوجواني شروع كرده‌اند.
 • مصرف سيگار مي‌تواند از رشد طبيعي ريه‌ها جلوگيري و آن را با كندي مواجه كند. اين به معناي كاهش حجم اكسيژن در دسترس براي عضلات است.
 • جواناني كه مرتباً سيگار مصرف مي‌كنند بيشتر دچار بيماري‌هاي تنفسي مي‌شوند.
 • نوجواناني كه سيگار مصرف مي‌كنند، 2.5 برابر بيشتر از آنهايي كه سيگار نمي‌كشند از نظر شاخص‌هاي سلامتي در وضعيت نامطلوبي قرار دارند.
 • نوجواناني كه سيگار مي‌كشند، سه برابر بيشتر از آنهايي كه سيگار نمي‌كشند به دليل مشكلات عاطفي و رواني به پزشك مراجعه مي‌كنند.
 • وقتي سيگار كشيده مي‌شود تمام منواكسيد كربن، 90درصد نيكوتين و 70درصدقطران (قير) موجود در آن در ريه باقي مي‌ماند.
 • در بيشتر جواناني كه مواد اعتيادآور و مشروبات الكلي مصرف مي‌كنند، معمولاً اولين ماده‌اي كه مصرف كرده‌اند سيگار بوده است.  
 • استعمال احتمال خطر بيماري‌هاي كرونر قلبي، فشار خون بالا، سكته مغزي، خونريزي مغزي، سرطان خون، آب مرواريد چشم، بيماري‌هاي غده تيروئيد، سقط جنين، يائسگي زودرس، پوكي استخوان و بيماري‌هاي پوستي، انوع سرطان‌ها، برونشيت و بيماريهاي مزمن تنفسي را بيشتر مي‌كند.

دربارة قليان

 • دود حاصل از سوختن تنباكوي قليان حاوي مقدار زيادي مواد سمي است. مصرف اين مواد عامل مهمي در بروز سرطان ريه و بيماري‌هاي قلبي و عروقي است.
 • در هربار مصرف قليان دود بسيار زيادي در مقايسه با كشيدن يك نخ سيگار وارد بدن مي‌شود و ميزان نيكوتين دريافتي به اندازه‌اي است كه ايجاد اعتياد مي‌كند.
 • خطر انتقال بيماري‌هاي عفوني و بيماري‌هاي واگير و هپاتيت از طريق دهان و دستان آلوده همچون سل به دليل استفاده مشترك افراد از قليان وجود دارد.
 • براساس بررسي‌هاي انجام شده توسط معاونت سلامت و دبيرخانه كشوري كنترل دخانيات، هر فرد مصرف‌كننده قليان از نظر مواجهه و استنشاق دود در هر وعده، معادل 100 نخ سيگار يا بيشتر، دود دريافت مي‌كند.
 • مواد سمي قليان نه‌تنها كمتر از سيگار نيست بلكه بعضي مواد خطرناك، از جمله قير يا دوده (سرطان‌زا)، مونواكسيد كربن (آلاينده) و نيكوتين (ايجاد كنندة وابستگي) موجود در دودة آن از سيگار بيشتر است. با مصرف قليان بيش از 600 ماده سمي و مهلك وارد ريه فرد مصرف كننده و اطرافيان خواهد شد.
 • در مقايسه با يك نخ سيگار، دود قليان مقدار بيشتري ارسنيك، سرب و نيكل دارد. 36 بار بيشتر از سيگار حاوي تار(قطران) و 15 بار بيشتر از سيگار حاوي منواكسيد كربن است.
 • دود حاصل از تنباكو حاوي مواد شيميايي خطرناكي است كه مسبب انواع سرطان است. اين مواد توسط آب تصفيه نمي‌شوند.  

مقالات مرتبط
دربارة چرخه اعتياد بيشتر بدانيم
با مصرف مواد فرد تصور مي‌كند مشكلش حل شده است و احساس بهتري پيدا مي كند، چراكه فكر مي‌كند حالا توانسته است با مشكلات بهتر دست و پنجه نرم كند. در نت ...
1395/07/14 02:49:21 ب.ظ 605

درباره ما


نزدیک هستیم ، آشنا شویم

گروه رشد و توسعه حال خوب آریا
گروه رشد و توسعه حال خوب آریا برگزار کننده کارگاههای تخصصی روانشناسی و مشاوره های تخصصی روانشناسی با شعار سلامت روح و حال خوب فعالیت خود را انجام میدهد.

شبکه های اجتماعی


گروه رشد و توسعه حال خوب آریا در تلگرام گروه رشد و توسعه حال خوب آریا در تلگرام

گروه رشد و توسعه حال خوب آریا در اینستاگرام گروه رشد و توسعه حال خوب آریا در اینستاگرام

ارتباط با ما

دفتر مرکزی : تهران- خیابان کارگر شمالی- نرسیده به تقاطع جلال آل احمد- پلاک 1857-طبقه 2- واحد 2

تلفن : 88967946-021

دفتر مشاوره : تهران- بلوار کشاورز- خیابان فلسطین- خیابان ایتالیا- ابتدای خیابان سرپرست- پلاک 31- طبقه 5- واحد 11

تلفن : 88967946-021

فکس : 88967946-021

ایمیل: info@metaravan.com

logo-samandehi

گروه رشد و توسعه حال خوب آریا :: 2012-2016 :: کلیه حقوق این وب سایت متعلق به  شرکت فناور گستر روبینا  میباشد.