ذهنيت علمي را در زندگي روزمره خود جاري كنيم

        

نتیجه تصویری برای ذهنیت علمی در مورد زندگی

ذهنيت علمي را در زندگي روزمره خود جاري كنيم

داشتن يك ذهن علمي روش بسيار سودمندي براي درك دنيا، اطرافيان خودمان و در نتيجه سازگاري بهتر با همة اينها است. اين نگاه نه تنها در محيط دانشگاه و آزمايشگاه كه در زندگي روزمره ما كاربرد جدي دارد.

وقتي ياد مي‌گيريم تفكر علمي را در زندگي خود جاري كنيم، بيشتر به مستندات و شواهد دقت مي‌كنيم، كمتر پيش‌داوري مي‌كنيم، به حقيقت احترام مي‌گذاريم، افكارمان را مورد سوال قرار مي‌دهيم، خود را داناي كل نمي‌پنداريم، اطلاعات و دانش خود را در زندگي روزمره به كار مي‌بنديم و از كاربردي بودن يا نبودنشان مطلع مي‌شويم و در نهايت از يادگيري تازه‌ها دست نمي‌كشيم و اطلاعات خود را يكپارچه منسجم و به روز مي‌كنيم.

اين نحوه تفكر به ما كمك مي‌كند حتي وقتي روي يك پروژه علمي كار نمي‌كنيم سطحي و معمولي نباشيم و زندگي خود و اطرافيان‌مان را با ناداني خويش تباه نسازيم.

براي حركت در اين مسير بهتر است گام‌هاي ذيل را برداريم:

 

 • به شواهد، مدارك، مستندات و آمارهاي صحيح احترام بگذاريم

  تفكر علمي به مستندات احترام مي‌گذارد، اين نگاه براي تاييد هر موضوعي به دنبال شواهد و مدارك است و هرآنچه ببيند يا بشنود بي‌چون و چرا نمي‌پذيرد. گاهي حقيقت بسيار تلخ است ولي در نهايت همين حقيقت به كمك ما مي‌آيد و از رنج دائمي و افكار رهايمان مي‌كند.

  اگر اطلاعاتي در شبكه‌هاي اينترنتي يا هرجاي ديگري دريافت كرديم تا زماني كه سنديت آن برايمان محرز نيست، مورد استفاده قرار ندهيمش.

   

 • افكار و باورهايمان را مورد سئوال و بازنگري قرار دهيم.

  زير سوال بردن افكارمان و گفتگوهايي كه در طول روز با خود داريم يكي از جنبه‌هاي ضروري رشد ذهني است. تا افكار خود را به چالش نكشيم نمي‌توانيم با يقين بيشتر آنها را نگه داريم يا رهايشان كنيم. كار ذهن توليد فكر است، و البته همه افكار توليد شده صحيح نيستند، بايد قادر باشيم افكار صحيح و غير صحيح را از هم جدا كنيم.

  در ارتباط با خودمان يا ديگران چنانچه به قضاوت نشستيم آنها را فوراً نپذيريم و كمي تامل كنيم.

   

 • دانش خود را در زندگي روزمره بكار بگيريم.

  با اهميت‌ترين دانش، دانشي است كه به كار آيد، اگر اطلاعات خود را در حد حفظيات افزون كنيم ولي در زندگي روزمره بصورت كاربردي مورد استفاده قرارشان ندهيم هرگز به مفيد يا غيرمفيد بودن آن دانش واقف نمي‌شويم و در نتيجه شايد سالها در يك باور اشتباه غوطه‌ور شديم و عده‌اي ديگر را نيز با دادن اين اطلاعات گمراه كنيم

  اگر دائماً از كلاسي به كلاس ديگر مي‌رويم يا كتاب مي‌خوانيم، يا به هر طريقي در حال كسب دانش هستيم، حتماً اين آگاهي را به رفتار وصل كنيم تا بطور عيني ببينيم اين اطلاعات بطور واقعي چقدر در زندگي خود ما كاربردي بوده است.

   

 • هرگز از يادگيري‌ تازه‌ها دست برنداريم

ذهن علمي تلاش مي‌كند هرروز چيز جديدي ياد بگيرد. دانش، نامحدود است و پاياني ندارد و البته ما نمي‌توانيم به كل اين نامحدود دست يابيم ولي مي‌توانيم به دانش خود بيفزائيم. بعضي افراد پس از دوران مدرسه و دانشگاه از يادگيري دست مي‌كشند در حاليكه يادگيري هر چيز تازه‌اي در زمينه‌هاي مختلف علمي، ادبي، هنري، اجتماعي، فرهنگي، سياسي، روان‌شناسي و غيره در زندگي روزانه ما و ارتباطات ما سهم موثر و مفيدي خواهد داشت. ايجاد عادت‌هاي خوب در زندگي يا انتخاب گزينه‌هاي بهتر مستلزم آن است كه بيشتر بدانيم. يادگيري اساس رشد و ارتقاء خويشتن است. ذهني كه از يادگيري دست نمي‌كشد مي‌تواند بر هر مانعي در زندگي غلبه كند.

براي داشتن ارتباطات بهتر در هر سطحي و هر جايگاهي بايد اطلاعات خود را نو كنيم.

براي آنكه بدانيم آيا مثل يك فرد انديشمند رفتار مي‌كنيم يا خير، خوب است روي خودمان متمركز شويم و چند سوال كوتاه اما مهم از خود بپرسيم:

 1. حرفي كه مي‌زنم يا فكري كه مي‌كنم چقدر مستند است؟ چه شاهد و مدرك عيني آن را تاييد مي‌كند؟ آيا شاهد و دركي براي رد آن دارم؟
 2. چه آمار يا پژوهشي از اين خبر حمايت مي‌كند؟
 3. آيا ممكن است هنگام قضاوت درباره كسي يا چيزي همة موضوع را بطور كامل ندانم؟
 4. آيا ممكن است در يك گفتگوي جدي با يكي از اطرافيانم، چيزي وجود داشته باشد كه در حال حاضر من از آن خبر ندارم؟ آيا ممكن نيست من اشتباه كنم؟
 5. آيا لازم است خودم يا ديگران را تا اين اندازه قضاوت كنم؟
 6. برچسب‌هاي مثبت يا منفي من به خودم يا ديگران چه فايده‌اي دارد؟
 7. حرف‌ها يا افكار من چقدر در عمل كاربرد دارند؟
 8. آيا اطلاعات و دانش من در ارتباط با موضوعات دور و برم به روز است؟
 9. چقدر از كلمات هميشه، هيچوقت و هرگز استفاده مي‌كنم؟
 10. چقدر مي‌دانم كه نمي‌دانم؟

 

مقالات مرتبط
زمانی که هيجانات زندگی ما را کنترل می کنند
زندگی هايی که تحت کنترل هيجانات هستند در همه جای دنيا دیده می شوند. در روزنامه​ها و مجلات به کرات به عواقب انتخابهايی که صرفا بر اساس احساسات صورت ...
1395/06/08 09:21:33 ب.ظ 707
زمانی که احساسات زندگی شما را کنترل می کنند.
زندگی هايی که تحت کنترل احساسات هستند در همه جای دنيا دیده می شوند. در روزنامه​ها و مجلات به کرات به عواقب انتخابهايی که صرفا بر اساس احساسات صورت ...
1395/06/19 10:00:42 ب.ظ 698

درباره ما


نزدیک هستیم ، آشنا شویم

گروه رشد و توسعه حال خوب آریا
گروه رشد و توسعه حال خوب آریا برگزار کننده کارگاههای تخصصی روانشناسی و مشاوره های تخصصی روانشناسی با شعار سلامت روح و حال خوب فعالیت خود را انجام میدهد.

شبکه های اجتماعی


گروه رشد و توسعه حال خوب آریا در تلگرام گروه رشد و توسعه حال خوب آریا در تلگرام

گروه رشد و توسعه حال خوب آریا در اینستاگرام گروه رشد و توسعه حال خوب آریا در اینستاگرام

ارتباط با ما

دفتر مرکزی : تهران- خیابان کارگر شمالی- نرسیده به تقاطع جلال آل احمد- پلاک 1857-طبقه 2- واحد 2

تلفن : 88967946-021

دفتر مشاوره : تهران- بلوار کشاورز- خیابان فلسطین- خیابان ایتالیا- ابتدای خیابان سرپرست- پلاک 31- طبقه 5- واحد 11

تلفن : 88967946-021

فکس : 88967946-021

ایمیل: info@metaravan.com

logo-samandehi

گروه رشد و توسعه حال خوب آریا :: 2012-2016 :: کلیه حقوق این وب سایت متعلق به  شرکت فناور گستر روبینا  میباشد.