نگران نباش! مقابله با نگرانی

        

نگران نباش!

استرس و نگرانی در زندگی روزمره، امری عادی است و حتی گاهی می‌‌تواند نتایج مثبتی داشته باشد؛ اما هنگامی که جنبه بیمارگونه پیدا کند و باعث نگرانی و اضطراب دائم شود و افکار و اعمال ما را تحت تأثیر قرار دهد، می‌‌تواند خطرناک باشد.

میزان استرس در افراد مختلف، متفاوت است. ممکن است موقعیتی که برای فردی بسیار نگران کننده است برای دیگری اصلا استرس زا نباشد و برعکس. به عنوان مثال، سخنرانی در میان جمع در برخی افراد نگرانی زیادی ایجاد می‌‌کند، در صورتیکه برای برخی دیگر امری بسیار عادی است. بنابراین بهترین راه غلبه بر استرس شناخت و چگونگی مقابله با آن است.

نگرانی چیست؟

نگرانی زنجیره ایی از افکار و تصاویر منفی است که به صورت نسبتا غیر قابل کنترل، ذهن را به خود مشغول می کند و به نوعی نشان دهنده تلاش ذهنی ما برای رویارویی با مسایلی است که فکر می کنیم ممکن است در آینده نتایج نا مشخص و یا منفی داشته باشد. نگرانی در واقع تفکر "چه می شود اگر...؟" است و این سوال به معنی پیش بینی تهدید و خطر برای خودمان یا دیگران در آینده است.

انواع نگرانی

اگر مفهوم نگرانی را به درستی متوجه شده باشید، به راحتی میتوانید تفاوت دو نوع نگرانی را در خود تشخیص دهید:

1)نگرانی کار ساز و مفید

2)نگرانی دردسر ساز و مضر

 

1- نگرانی کارساز و مفید

نگرانی می تواند به ما در ایجاد انگیزه برای فعالیت و حل مشکلات کمک کند. وقتی نگرانی دارای ویژگی های زیر باشد در طیف نگرانی های کارساز قرار می گیرد:

- کمک کند مشکلی حل شود یا موقعیتی در جهت مثبت تغییرکند.

- به معنی اطمینان طلبی برای آینده نباشد.

- تحت تاثیر احساسات قرار نداشته باشد.

- طولانی مدت نباشد و در یک دوره نسبتا کوتاه به پایان برسد.

- دارای این منطق باشد که "خوب پیش نرفتن" و حتی "رخدادهای منفی" یک بخش طبیعی و مورد انتظار از زندگی است.

- درگیر ارزیابی نتایج غیر منطقی نشود.

- به ما کمک کند که راهکار های مقابله ایی برای مشکلات پیدا کنیم.

2- نگرانی دردسرساز و مضر

زمانی که نگرانی باعث نشود که راه حل درست و دقیقی برای مشکل خود پیدا کنیم و محتوای نگرانی ما بیشتر حول موضوعات و وقایع نامحتمل و بعید مانند جنگ هسته ای، دزدیده شدن، بیماری علاج ناپذیر، خیانت همسر و.. بچرخد، دچار نگرانی دردسرساز شده ایم. در واقع ما اسیر همان "چه می شود اگر..... ؟" ها که تنها به حس درماندگی منجر می شود، هستیم؛ که دارای ویژگی های زیر است:

-این باور که یک نتیجه بد، منجر به نتایج بدتر می شود و باید جلوی آن گرفته شود تا چیزهای بدتری اتفاق نیفتد.

-  این باور که میزان نگرانی ها و افکار منفی، نشان دهنده حقیقت واقعی است، پس امکان رخ دادن آن بسیار زیاد است.

- این باور که نگرانی می تواند تجارب منفی گذشته را جبران و بازسازی کند و یا مانع تکرار آنها در حال و آینده شود.

 

چگونه از شر نگرانی خلاص شویم؟

همیشه نگرانی خود را با این دو سوال مورد آزمایش قرار دهید:

- چقدر احتمال دارد آنچه فکر شما را مشغول کرده اتفاق بیفتد؟ اگر احتمال اتفاق افتادنش کم است، آیا ارزش این همه درگیری ذهنی را دارد؟

- اگر این نگرانی درست باشد، بدترین و بهترین نتیجه احتمالی آن چیست؟

 اگر نتوانستید برای سوال ها پاسخی منطقی پیدا کنید، سعی کنید با کمک یک متخصص به تغییر افکار منفی خود بپردازید. در نهایت شما با پاسخ گویی به این سوال ها می توانید از بسیاری از نگرانی های خود رهایی پیدا کنید.

 

با نگرانی هایی که واقعی هستند چه کار کنیم؟

بعضی وقت ها نگرانی هایی که با آنها مواجه می شویم، مشخص و واقعی  هستند به همین دلیل لازم است برای آنها یک برنامه عملی داشته باشیم و با اقدامی مناسب، یک بار برای همیشه آنها را از بین ببریم. بدین منظور در وهله اول باید از خودمان بپرسیم درباره چه چیزی نگران هستیم؟ و آیا می توانیم برای این نگرانی کاری انجام دهیم؟ اگر جواب مثبت بود، یک برنامه عملی مشخص طرح ریزی کنیم. به عنوان مثال اطلاعاتی که لازم است را به دست آوریم و یک لیست دقیق از کارهایی که باید انجام شود تهیه کنیم .

اگر در حال حاضر نمی توانید کاری برای نگرانی انجام دهید، سعی کنید ذهن خود را از موضوع نگران کننده منحرف کنید تا زمان مناسب فرا برسد.

 

اگر درگیر رفتارهای ایمنی بخشی هستید که برای کاهش اضطراب و نگرانی انجام می دهید و باور دارید که آنها باعث کنترل نگرانی می شوند، لازم است بدانید که این رفتارها شما را در چرخه ی معیوبی می اندازد و در نهایت به اضطراب شما دامن می زنند.؛ به عنوان مثال:

چک کردن یا تکرار بیش اندازه هر چیز

چندین بار زنگ زدن به کسی برای اطمینان بخشی

پرسیدن سوال های مشابه ( چندین بار )

در صورت امکان سعی کنید این رفتارهای ایمنی بخش را قطع کنید و اگر این کار برایتان امکان پذیر نیست از یک فرد متخصص کمک بگیرید.

 

از مواجهه با تفکر نگران کننده اجتناب نکنید:

اگر شما فردی هستید که از فکر کردن در مورد نگرانی های خاص مانند مرگ عزیزان، از دست دادن عشقتان و یا یک فاجعه مثل زلزله اجتناب می کنید، بدانید که این رفتار  اضطراب را در شما بیشتر خواهد کرد. این موضوع بسیار ضروری است که با نگرانی هایتان به وسیله نوشتن آنها، به عنوان یک "متن نگرانی" روبرو شوید. نگرانی هایتان را به منظور تشکیل یک سلسله مراتب، به صورت کمترین عامل اضطراب زا به بیشترین، رتبه بندی کنید ودرصدی را به هریک اختصاص دهید. سپس سعی کنید موضوع نگران کننده ای را که در کمترین حد برای شما اضطراب زا ست (مثلا سی در صد)، به صورت خیلی جزئی تا جایی که امکان دارد بر روی یک کاغذ شرح دهید و از آن موضوع، تصویری با جزئیات در ذهن خود داشته باشید. این کار را تا جایی انجام دهید که اضطراب شما به ده درصد یا کمتر کاهش پیدا کند. با انجام این کار شما از اجتناب کردن خلاص شده اید.

در نهایت همیشه به خاطر داشته باشید که ما به طور طور طبیعی در زندگی با مشکلاتی روبرو می شویم که به اندازه کافی سخت و طاقت فرسا هستند ، بنابراین نمی توانیم زمان و انرژی خود را صرف نگران بودن درباره چیزهایی کنیم که احتمال اتفاق افتادنش کم است. 

مقالات مرتبط
ده راه حل ساده برای مقابله استرس
ده راه حل ساده برای مقابله استرس
1395/06/02 08:48:28 ب.ظ 675
شناخت و درمان اضطراب (قسمت اول)
همه​​ با اضطراب آشنایی دارند. اضطراب، احساس نگرانی، دلهره، ترس و وحشت در پاسخ به موقعیتهای تهدیدآمیز، گیج کننده، ناایمن و ناراحت است. شما ممکن است ...
1395/06/08 09:13:26 ق.ظ 699
پذیرش بلاتکلیفی خوب است یا بد؟
در هرکاری بلاتکلیفی وجود دارد. بنابراين، دنبال کردن این هدف که بلاتکلیفی را از زندگی حذف کنیم، آب در هاون کوبیدن است. بهتر آن است که بلاتکلیفی را ب ...
1395/06/17 01:33:49 ب.ظ 591
درسهايي براي همة سال‌ها...
ساده زندگي كنيد، عشق اصيل داشته باشيد، حقيقت را بگوييد، خوب كار كنيد، به رشد شخصي خود ادامه دهيد و اگر با شكست يا ناكامي مواجه شديد حركت كنيد، ايست ...
1395/06/17 01:42:37 ب.ظ 622
مقابله با بی خوابی
بی خوابی یکی از مسائلی است که ممکن است بـاعـث بـروز اخـتـلال در زنـدگـی فرد و بازداشتن وی از انجـام بهینه فعالیت ها گردد. یک خواب خوب و بـه انـدازه ...
1395/08/11 04:48:15 ب.ظ 694

درباره ما


نزدیک هستیم ، آشنا شویم

گروه رشد و توسعه حال خوب آریا
گروه رشد و توسعه حال خوب آریا برگزار کننده کارگاههای تخصصی روانشناسی و مشاوره های تخصصی روانشناسی با شعار سلامت روح و حال خوب فعالیت خود را انجام میدهد.

شبکه های اجتماعی


گروه رشد و توسعه حال خوب آریا در تلگرام گروه رشد و توسعه حال خوب آریا در تلگرام

گروه رشد و توسعه حال خوب آریا در اینستاگرام گروه رشد و توسعه حال خوب آریا در اینستاگرام

ارتباط با ما

دفتر مرکزی : تهران- خیابان کارگر شمالی- نرسیده به تقاطع جلال آل احمد- پلاک 1857-طبقه 2- واحد 2

تلفن : 88967946-021

دفتر مشاوره : تهران- بلوار کشاورز- خیابان فلسطین- خیابان ایتالیا- ابتدای خیابان سرپرست- پلاک 31- طبقه 5- واحد 11

تلفن : 88967946-021

فکس : 88967946-021

ایمیل: info@metaravan.com

logo-samandehi

گروه رشد و توسعه حال خوب آریا :: 2012-2016 :: کلیه حقوق این وب سایت متعلق به  شرکت فناور گستر روبینا  میباشد.