دوستی والدین با فرزند نوجوان ، قسمت اول

        


رابطه میان والدین و نوجوانان در دنیای مدرن امروزی نسبت به گذشته پیچیده‌تر شده است و عجیب نیست که برخی والدین، قادر به ایجاد ارتباط با فرزند نوجوان خود نیستند. بعضی نوجوانان در دوره خاصی، نمی‌توانند با هیچ یک از افراد خانواده، حتی خواهر و برادرشان، رابطه برقرار کنند (البته، اکثر مواقع خواهر و برادرها با مشکلات شخصی یکدیگر، همدلی و همراهی می‌کنند). اینکه والدین و نوجوانان نمی‌توانند ارتباط موفق و موثری برقرار کنند از این جهت است که در هنگامه نوجوانی، تغییرات پیچیده‌ای در نوجوانان ایجاد می‌شود که حتی خودشان هم از آن غافلند.

اکثر والدین می‌پندارند حرف‌ها و نظراتشان همیشه درست است یا تجربیات و مشکلات گذشته آنها شبیه به فرزندانشان است، که البته نه تنها کمکی به آنها نمی‌کند بلکه در بیشتر مواقع، به درگیری و جدال بین والدین و فرزندان منجر می‌شود.

والدین فکر می‌کنند چون فرزندانشان را به دنیا آورده‌اند، پس مسئول «شخصیت» آنها هستند. مثلاً موفقیت و یا پوشش مناسب فرزندان، به توانایی آنان در فهماندن حکمت‌ها و تدابیرشان به فرزندان، بستگی دارد.

بخش‌ اندکی از آنچه که والدین و نوجوانان در مورد یکدیگر بیان می‌کنند، شامل اظهارات زیر است:

«بزرگترها فکر می‌کنند دانای کل هستند.»

«نوجوانان فکر می‌کنند همه چیز را می‌دانند! حتی نمی‌خواهند توصیه‌های بزرگترهایشان را بشنوند.»

«این طور که پیداست، پدر و مادرم نمی‌توانند به من اعتماد کنند.»

«چرا فرزندم اینقدر پنهان کار شده!؟»

باید بدانیم که دوران بلوغ و نوجوانی، دوره پرتنشی است. زمانی که شخص به دوران نوجوانی می‌رسد، از دوران امن و آرام کودکی به دنیای پرهیاهو و ناامن آدم بزرگها قدم می‌گذارد، امنیت و آرامش یک نوجوان با درک نسبی والدین میسر است. اساساً، این‌طور خلاصه می‌شود که والدین از اینکه فرزندان نوجوانشان اشتباه کنند هراس دارند، زیرا ناخواسته و ندانسته، اشتباهات آنان را، به عنوان شکست خودشان تلقی می‌کنند و نوجوانان نیز دلشان می‌خواهد که بتوانند برای زندگی، خودشان تصمیم بگیرند و از اینکه والدینشان اصرار به القای نصیحت‌هایشان دارند، خسته‌اند.

مطمئناً هیچ کس کامل متولد نشده است. هر کسی در موقعیتی از زندگی اشتباه می‌کند، والدین و فرزندان، هم همین‌طور‌ اند. همه ما انسان هستیم و جایز بر خطا، البته، قابل درک است که همه پدرها و مادرها خواهان بهترین‌ها برای فرزندانشان هستند، حتی اگر مخالف خواست و نظر آنها باشد. از این گذشته، اشتباهی که نوجوانان ممکن است تجربه کنند، می‌تواند تاثیر بسیار نامطلوبی بر آینده آنها بگذارد. والدین باید بدانند که نوجوانان در سن بلوغ، دستخوش برخی تغییرات اساسی فکری و جسمی می‌شوند، و باید خود را با این تغییرات وفق دهند. برای بیشتر نوجوانان این تغییرات به صورت سردرگمی و آشفتگی است و والدین باید آنها را در طول این تغییرات راهنمایی کنند. نه اینکه آنها را مجبور به پذیرفتن گفته‌هایشان کنند که نتیجه‌ای جز عصبانیت و دلزدگی ندارد. چرا که نوجوانان برخلاف آنچه که به آنها گفته می‌شود، برای کنترل زندگیشان دست به تلافی می‌زنند و نیز ممکن است احترام نسبت به والدینشان را کنار بگذارند که سختی شرایط را تشدید خواهد کرد و منجر به شرایطی شبیه به ذیل خواهد شد:

«پسر نوجوانم به حـــرف‌های مـن توجهی ندارد و ظاهراً هیچ احترامی برای من قائل نیست. نمی‌فهمم چه اشتباهی مرتکب شده ام».

مقالات مرتبط
تمرین برای فعال نگه داشتن حافظه
خبر خوب این است که راه هایی برای فعال نگه داشتن حافظه فعال وجود دارد بنابراین اگر شما یک معلم هستید می توانید از این تمرینات برای فعال نگه داشتن حا ...
1396/07/04 12:18:45 ب.ظ 272
با کودکان خود صحبت کنید
حرف زدن با کودک : به جای قصه خواندن برای کودکتان، با او حرف بزنید به کودکان خود اجازه دهید افکار درون ذهنشان را بیرون بریزند حتی اگر در حد چند کل ...
1396/07/15 11:05:32 ق.ظ 283

درباره ما


نزدیک هستیم ، آشنا شویم

گروه رشد و توسعه حال خوب آریا
گروه رشد و توسعه حال خوب آریا برگزار کننده کارگاههای تخصصی روانشناسی و مشاوره های تخصصی روانشناسی با شعار سلامت روح و حال خوب فعالیت خود را انجام میدهد.

شبکه های اجتماعی


گروه رشد و توسعه حال خوب آریا در تلگرام گروه رشد و توسعه حال خوب آریا در تلگرام

گروه رشد و توسعه حال خوب آریا در اینستاگرام گروه رشد و توسعه حال خوب آریا در اینستاگرام

ارتباط با ما

دفتر مرکزی : تهران- خیابان کارگر شمالی- نرسیده به تقاطع جلال آل احمد- پلاک 1857-طبقه 2- واحد 2

تلفن : 88967946-021

دفتر مشاوره : تهران- بلوار کشاورز- خیابان فلسطین- خیابان ایتالیا- ابتدای خیابان سرپرست- پلاک 31- طبقه 5- واحد 11

تلفن : 88967946-021

فکس : 88967946-021

ایمیل: info@metaravan.com

logo-samandehi

گروه رشد و توسعه حال خوب آریا :: 2012-2016 :: کلیه حقوق این وب سایت متعلق به  شرکت فناور گستر روبینا  میباشد.