دوستی والدین با فرزند نوجوان ، قسمت دوم

        


احترام به پدر و مادر

قائل نبودن احترام، مساله مهمی است و نشان از شکاف عمیق بین روابط والدین و فرزندان می‌دهد، که رفع آن نیز به سادگی امکان‌پذیر نخواهد بود. وقتی والدین اعتماد نوجوانشان را از دست می‌دهند، دیگر به عنوان انسانی اصیل و مورد اعتماد، صاحب صلاحیت نخواهند بود. علاوه بر مشاجرات همیشگی و ناتوانی والدین در راهنمایی نوجوانان در سال‌های بلوغ، به شیوه‌های دیگری نیز والدین اعتماد و احترام نوجوانانشان را از دست می‌دهند. این شیوه‌ها شامل رفتارهای ریاکارانه و دورویی والدین، مراقبت ناکافی از فرزندان، نپذیرفتن مسئولیت از سوی والدین، دروغ‌های دائمی، داد و ستدهای کاری مشکوک و قائل نشدن احترام و اعتماد کافی برای فرزندانشان است.

اعتماد و احترام دوطرفه است. اگر والدین به فرزندانشان احترام نگذارند و به آنها اعتماد نکنند، فرزندانشان هم به آنها اعتماد نکرده و احترامی برای آنها قائل نخواهند بود.

هر تصمیم مهمی که به غلط گرفته شود، ممکن است منتج به گرفتاری نوجوان به تنگناهایی حاد و وحشتناک شود. والدین تنها در صورتی می‌توانند آنها را در مقابل تصمیمات مخرب نفی کنند که اعتماد و احترام متقابل بین آنها حاکم باشد. ارتباط دوطرفه، که هر طرف به دیگری توجه داشته و سعی کنند یکدیگر را بفهمند، به ایجاد اعتماد و احترام کمک می‌کند، بنابراین والدین نه تنها تاثیر مهمی بر زندگی آنها ندارند، بلکه بدعتی حیاتی در این دنیا باقی می‌گذارند. با وجود احترام و اعتماد حاکم، ممکن است تشویق و تاثیر همسالان و دوستان، نوجوانان را متوجه انجام سرگرمی‌ها و فعالیت‌هایی کند. به طور کلی یک نوجوان ممکن است به واسطه دوستانی ساده‌اندیش و ساده‌لوح، تحریک به انجام فعالیت‌هایی شود که بر تصورش از خود، تحصیلات و سلامتی‌اش تاثیر گذاشته و سبب مشکلاتی در آینده او شود.

همسالان

برای مقابله والدین در مقابل تاثیر همسالان، چندین جنبه روشن قابل توجه وجود دارد. اول اینکه، با وجود همه آنچه که گفته شد، والدین مهم‌ترین تاثیر را بر زندگی نوجوانان می‌گذارند. دیگر اینکه اگرچه هنگام اختلاف ممکن است این‌گونه به نظر برسد، ولی همه روابط والدین و فرزندان، از طریق تاثیر همسالان سست نمی‌شود. والدین باید سعی کنند برای نوجوانانشان توضیح دهند که چگونه تاثیر همسالان بر زندگی آینده آنها تاثیر منفی می‌گذارد. البته همه همسالان تاثیر نامطلوب ندارند. در حقیقت تاثیر مثبت همسالان می‌تواند در زمینه هدایت آنها به سمت رشد و پیشرفت مثبت کمک بسیاری کند. والدین باید به نوجوانان بیاموزند که تسلیم تاثیرات منفی نشوند و در همه حال سعی کنند تصمیمات هوشیارانه‌ای اتخاذ کنند. در پایان بهترین‌ اندرز برای والدین این است که:

ما دائماً فراموش می‌کنیـم که فــرزندان بیش از نصایح، از مثال‌های عینی پیروی می‌کنند.

بنابراین آغاز و بهترین راه تربیت و پرورش نوجوانان، از طریق پایبندی به اختلافات صحیح، عمل کردن خود والدین به عنوان نمونه‌هایی شایسته و حامی همیشگی نوجوانان بودن است. این نکات هرچند ممکن است ساده به نظر برسند، ولی در ایجاد روابط خوب با نوجوانان کمک کرده و برای همیشه ماندگار خواهند بود و شرایط را برای توقعات معقولی که از فرزندان داریم هموار می‌کنند.

مقالات مرتبط
بازی، تحریکی برای هوش
با‌وجود این که ژن‌ها نقش اصلی و تعیین‌کننده‌ای در هوش افراد دارند، اما تحریکات مغزی در کودک حتی از همان روزهای نخست تولد نقش بسیار مهمی در تقویت هو ...
1395/06/02 07:42:30 ب.ظ 778
موسیقی و تقویت هوش
ارتقا هوش از طریق موسیقی
1395/06/02 07:43:47 ب.ظ 739
خواندن کتاب را به فرزندتان یاد دهید
امروز با وجود کامپیوتر و سیستم‌های دیجیتالی مختلف برای آموزش، کتاب خواندن در بین کودکان و نوجوانان مهجور مانده اما باید گفت کتاب همچنان بهترین و مو ...
1395/06/02 07:47:19 ب.ظ 733
هفت روش برای افزایش هوش کودک
هفت روش برای افزایش هوش کودک بدین شرح است
1395/06/02 07:49:09 ب.ظ 729
چگونه کودک شاد تربیت کنیم؟ (قسمت اول)
همه والدین دوست دارند که کودکان شاد و بانشاطی داشته باشند. کودکانی با روحیهٔ بالا و خلق مناسب و دائم از خود این سئوال را می‌پرسند: آیا کودکم خوشحال ...
1395/06/02 08:51:33 ب.ظ 694
چگونه کودک شاد تربیت کنیم؟ (قسمت دوم)
همه والدین دوست دارند که کودکان شاد و بانشاطی داشته باشند. کودکانی با روحیهٔ بالا و خلق مناسب و دائم از خود این سئوال را می‌پرسند: آیا کودکم خوشحال ...
1395/06/02 08:53:01 ب.ظ 713

درباره ما


نزدیک هستیم ، آشنا شویم

گروه رشد و توسعه حال خوب آریا
گروه رشد و توسعه حال خوب آریا برگزار کننده کارگاههای تخصصی روانشناسی و مشاوره های تخصصی روانشناسی با شعار سلامت روح و حال خوب فعالیت خود را انجام میدهد.

شبکه های اجتماعی


گروه رشد و توسعه حال خوب آریا در تلگرام گروه رشد و توسعه حال خوب آریا در تلگرام

گروه رشد و توسعه حال خوب آریا در اینستاگرام گروه رشد و توسعه حال خوب آریا در اینستاگرام

ارتباط با ما

دفتر مرکزی : تهران- خیابان کارگر شمالی- نرسیده به تقاطع جلال آل احمد- پلاک 1857-طبقه 2- واحد 2

تلفن : 88967946-021

دفتر مشاوره : تهران- بلوار کشاورز- خیابان فلسطین- خیابان ایتالیا- ابتدای خیابان سرپرست- پلاک 31- طبقه 5- واحد 11

تلفن : 88967946-021

فکس : 88967946-021

ایمیل: info@metaravan.com

logo-samandehi

گروه رشد و توسعه حال خوب آریا :: 2012-2016 :: کلیه حقوق این وب سایت متعلق به  شرکت فناور گستر روبینا  میباشد.