عبوراز یک بحران یا تراژدی (قسمت اول)

        

دنیای شما از هم پاشیده است؛ اما زندگی­تان ادامه دارد. شما در عجب هستید که چگونه در این توالی روزهای بیلذت دوام آوردهاید. در عجب هستيد که با اینهمه پریشانی چگونه به لحظهی بعد میرسید. شاید در مواجهه با مرگ یک عزیز یا از دست دادن عذابآور یک شغل یا خانه، طلاق، جراحت یا بیماری، ورشکستگی یا فاش شدن یک سری خبر شوکآور و ناخواسته هستید. شايد حس کنید زندگی­تان بسیار مضمحل شده و نگران هستید که چگونه جان سالم به در خواهید برد. برای آرامش سراغ چه کسی می توانید بروید؟ چه منبعی برای غلبه بر آن میتوانید داشته باشید؟ آیا راهکاری برای مقابله وجود دارد که بتوانید ان را یاد بگیرید؟ آیا راهی برای گذشتن از این غم و اندوه وجود دارد؟

نه، راهی برای گذشتن از غم و اندوه بعد از ضربه یک حادثه وجود ندارد. هر چند شما میتوانید رفته رفته از این غم بهبود بیابید و حتی درطول این فرایند قویتر شوید. در ادامه به چند تكته براي عبوراز وقايع استرس زاي زندگي اشاره مي­شود.

*به خودتان اجازه دهید سوگواری کنید: این یک پندار غلط است که غصه خوردن موجب درد و رنج است. اگر می خواهید کاملا بهبود یابید، باید غمتان را تجربه کنید. هدف سوگواری کمک به رسیدن به نقطهای است که شما بتوانید بدون درد و رنج موضوع را به یاد آورید.

سوگواری یعنی به خودتان اجازه دهید که اندوه را احساس کنید نه اینکه آن راسرکوب کنید یعنی آن را به اشتراک بگذارید، درباره آن صحبت کنید، برای آن گریه کنید و به خودتان اجازه دهید که به مراحل مختلف سوگ وارد شوید؛ این مراحل شامل شوک، انكار، احساس گناه، عصبانیت، افسردگی و در نهایت قبول واقعیت و ادامه دادن مراحل بعدی زندگی است.

اگر از قبول عمق شکست در زندگی و در نتیجه از درد و رنج آن سر باز بزنید، در مرحلهی انكار مانده اید. نشانه­هاي انكار خود را بررسي كنيد؛ الگوی فرار یا مقابله با آن. آیا خود را در خواب، مواد مخدر، الکل، غذا، مسئولیت­های کلی، چیزهای پیشپا افتاده، ورزش کردن، درگیری با کارهای مثبت و کمک کردن به دیگران غرق کردهاید؟ کدام یک از این راهکارها برای مقابله ی سالم است؟ و از کدام یکی از آنها میخواهید خلاص شوید؟

اندوه ابراز نشده ممکن است به صورت علائم جسماني، افسردگی و یا به صورت مانعي در برابر سایر عواطف مثل عشق و لذت بروز کند. سركوب كردن اين عواطف مي­تواند منجر به خطر از بین رفتن بخش بزرگتری از وجودتان شود. لذا به خودتان اجازه دهید احساس کنید و احساس­تان را بیان کنید. هر چند این کار ممکن است دردآور باشد، در نهایت شما از این تجربه زندهتر بیرون خواهید آمد؛ بدون اینکه نيروي احساسات را نابود کنید.

کسی که از یک اتفاق بد رنج برده است به صورت طبیعی به چیزهایی مثل "چه میشد اگر؟" و "اگر من فقط ..." فکر می­کند. زمان بگذارید و حوزههای واقعی مسئولیت­هایتان را طبقه بندی کنید. اگر ممکن است خطاها و اشتباهاتتان را اصلاح کنید و اگر نه خود را برای موقعیتهای جبران ناپذیر ببخشید. ماندن در احساس گناه فقط بر مشکلات سایه می­افکند و شما را از بصیرت و تصمیمات بی­طرف باز میدارد.

آنچه من میگویم اين نيست كه "درد کشیدن آموزش میدهد".من باور ندارم که صرف درد کشیدن، آموزنده باشد. اگر درد کشیدن به تنهایی آموزش میداد تمام دنیا عاقل میشد، چرا که همه درد را تجربه می کنند. رنج کشیدن باید سوگواری، فهمیدن، صبوری، عشق، صداقت و رضایت را در کنار خود داشته باشد تا آسیبپذیر شده و به مرور كمتر شود. تمامی اینها و بقیهی موارد در کنار هم و شرایط درست میتواند آموزش دهد و میتواند فرد را به سمت تولدی دوباره سوق دهد. برگرفته از كتاب "زمان هدایت: سهم ماتم"

مقالات مرتبط
عبوراز یک بحران یا تراژدی (قسمت دوم)
دنیای شما از هم پاشیده است؛ اما زندگی­تان ادامه دارد. شما در عجب هستید که چگونه در این توالی روزهای بی​لذت دوام آورده​اید. در عجب هستيد که با اینهم ...
1395/06/19 09:58:41 ب.ظ 697
14 ترفند هوشمندانه برای تحمل شرایط سخت ، قسمت سوم
در همین ابتدا توجه‌تان را به گوشه‌ای از سرگذشت پرماجرای یک روان‌شناس بالینیجلب می‌کنیم که اتفاقات ناگواری را در زندگی متحمل شده است. «هیبِرت» که سر ...
1396/11/02 12:32:28 ب.ظ 291

درباره ما


نزدیک هستیم ، آشنا شویم

گروه رشد و توسعه حال خوب آریا
گروه رشد و توسعه حال خوب آریا برگزار کننده کارگاههای تخصصی روانشناسی و مشاوره های تخصصی روانشناسی با شعار سلامت روح و حال خوب فعالیت خود را انجام میدهد.

شبکه های اجتماعی


گروه رشد و توسعه حال خوب آریا در تلگرام گروه رشد و توسعه حال خوب آریا در تلگرام

گروه رشد و توسعه حال خوب آریا در اینستاگرام گروه رشد و توسعه حال خوب آریا در اینستاگرام

ارتباط با ما

دفتر مرکزی : تهران- خیابان کارگر شمالی- نرسیده به تقاطع جلال آل احمد- پلاک 1857-طبقه 2- واحد 2

تلفن : 88967946-021

دفتر مشاوره : تهران- بلوار کشاورز- خیابان فلسطین- خیابان ایتالیا- ابتدای خیابان سرپرست- پلاک 31- طبقه 5- واحد 11

تلفن : 88967946-021

فکس : 88967946-021

ایمیل: info@metaravan.com

logo-samandehi

گروه رشد و توسعه حال خوب آریا :: 2012-2016 :: کلیه حقوق این وب سایت متعلق به  شرکت فناور گستر روبینا  میباشد.