عبوراز یک بحران یا تراژدی (قسمت دوم)

        

*به دنبال کمک یک دوست باشید: یکی از ترس­های بنيادي انسان ترس از طرد شدن است. اولین هدیهی دوستی، احساس تعلق و دومين هديه آن اميد است. دوست هدیهای است که شما به خود میدهید. وقتی رنج میبرید به این هدیه احتیاج دارید. شما به کسی نیاز دارید که بدون قضاوت به احساسات منفی و مثبت شما گوش دهد، کسی که با صبر حرفهایی که بارها و بارها تکرار می کنید بشنود.

امید ما را در یک حالت فعال نگه می دارد، در حالیکه یأس اندیشه و خلاقیت را مختل میکند.

*با افراد متخصص برای مراقبت از خود مشورت کنید: خودتان را دوست بدارید؛ جسمی، عاطفی و روحی. از یک فرد مذهبی برای یک بحران روحی یا فقط برای حمایت احساسی، کمک بگیرید. از آنجا که حوادث می توانند شدیدا تنش­های جسماني ایجاد  کنند، باید توجه خاصی به سلامت­تان کنید و از پزشکتان برای بررسی وقت بگیرید.

همچنین باید مشاورههای رواندرمانی را هم در نظر بگیرید. هر چند دوستان و خانواده میتوانند بسیار حمایتگر باشند، اما پیوستگی های زیادی بین شماست و آنها به دلیل گره های عاطفی که با شما دارند، از درمان ناتوانند. در رابطه با یک مشاور متخصص، تمرکز روی شماست. زیرا مشاور از لحاظ احساسی درگیر این قضیه نیست و میتواند به بهترین شکل فرایند مشاوره را مدیریت نماید. جلسات میتوانند به شما کمک کنند تا بهتر با مشکلاتتان کنار بیایید و برای رشد فردیتان اهداف را تعیین کنید.

*شکوفاکردن امید: اکنون وقت آن است که اراده و هدفتان را با مرور کردن چیزهایی که در زندگی شما معنا دارند و یا می توانند معنا داشته باشند تنظیم کنید. آیا کسانی را دارید که عمیقاً دوستتان بدارند؟ آیا میتوانید به خود انگیزه دهید که بیشتر هوای خود را داشته باشید؟ آیا می خواهید واگویه های درونی خود را بیازمایید و روی جایگزین کردن پیامهای منفی با مثبت کار کنید؟

از آنچه شما را بهبود میدهد آگاهی یابید. در جنگل و یا کنار دریا راه روید. با غوطهور کردن خود در طبیعت میتوانید حس زیبایی و قدرت را در خلقت خود و مکانی که در آن هستید به خود بازگردانید. ایمانتان را با دعا کردن و مطالعهی متون معنوی تقویت کنید.

سرانجام درخواهيد يافت که سختی یک معلم مهربان است که شما را به سوی دورنمای روشنی بخشی از زندگی و ارزشهای ماندگار هدایت میکند. شما خواهید ديد که چه چیزی واقعاً مهم است و به تمرکز کردن روی مسایل معنوی و عقلانی بیشتر از وقتگذرانی های سطحی متمایل خواهید شد.

هر چند رسیدن به خدا در این وضعیت ذهنی کار سختی به نظر میرسد، تلاش کنید تا حضور الهی را پذیرا باشید و اجازه دهید خدا به شما دسترسی یابد. محبت خداوند می تواند نیروی قدرتمندی در بهبودتان باشد. و شمارا در این بحران از ناامیدی به امید برساند. وقتی تلاشهای انسان افول میکند، خداوند در کنار شماست و شما را خالصانه در سفرتان از تاریکی به سوی روشنایی همراهی میکند.

زمانی به ایمان می رسیم که در خود روحی بپرورانیم که باور کند زندگی معنایی دارد و زمانی که به این باور رسیدیم دیگر نمی توانیم کار بی معنی انجام دهیم.

*بگذراید گذشته بگذرد: زمانی برای غصه خوردن است و زمانی برای گذشتن از آن. شکرگزاری از آنچه در حال حاضر دارید تا حدودی بسته به توانایی شما در چشمپوشی از دردهای گذشته شود. وقتی دیگر مرور کردن درد کمکی نمی کند باید واکنش به این بحران را کنترل کنید.

اغلب افرادی که این بحرانها را پشت سر گذاشتهاند میتوانند یک نقطهی عطف را شناسایی کنند؛ کشف اینکه هنوز می­توانند از زندگی روزمره یا زیبایی لذت ببرند و به دیگران کمک کنند. فعال بودن میتواند رسیدن به این نقطهی اساسی را تسریع کند: مثل زماني كه خودتان را مجبور میکنید که یک کتاب یا مقاله بخوانید، پیش مشاور بروید، بارتان را از دوش یک دوست بردارید، یک نوشتهی تشکرآمیز بنویسید، و یا سركار برويد.  منفعل ماندن، افسردگی را تغذیه میکند، در حالی که فعال بودن عزت نفس شما را افزایش میدهد و احساس قدرت و امید را به وجود میآورد.

تا میتوانید از سختیها بیاموزید و سپس به دنبال یافتن هدف دیگر باشید. اگر شما میتوانید در رنج کشیدنتان معنایی پیدا کنید، که چه بهتر. شاید روزی بتوانید درد و رنجتان را به گونهای معنی کنید که بتواند به کسانی که از آن رنج میبرند کمک کند. بیمارانی که گروههای حمایتی برای بیماران مشابه راه انداخته اند، راه بسیار خوبی برای کمک به خود پیدا کردهاند: کمک به دیگران.

در واکنشی که به اتفاق بد نشان می دهید مشوق خود باشید. در طول درمان شما میتوانید به بحرانتان بعنوان یک فرصت برای یادگیری بنگرید، که البته يك فرايند تدريجي است. شما امید و ایمان را به خود برخواهید گرداند و با اطمینان به سوی فصل جدیدی از زندگیتان حرکت میکنید. زندگی جدیدتان بسیار لذتبخش خواهد بود چرا که شما توانمندی هایی در خود کشف کرده و گسترش داد­ه­ايد که هرگز پیش ازین آنها را نمی شناختید.

مقالات مرتبط
عبوراز یک بحران یا تراژدی (قسمت اول)
دنیای شما از هم پاشیده است؛ اما زندگی­تان ادامه دارد. شما در عجب هستید که چگونه در این توالی روزهای بی​لذت دوام آورده​اید. در عجب هستيد که با اینهم ...
1395/06/19 09:57:21 ب.ظ 725
14 ترفند هوشمندانه برای تحمل شرایط سخت ، قسمت سوم
در همین ابتدا توجه‌تان را به گوشه‌ای از سرگذشت پرماجرای یک روان‌شناس بالینیجلب می‌کنیم که اتفاقات ناگواری را در زندگی متحمل شده است. «هیبِرت» که سر ...
1396/11/02 12:32:28 ب.ظ 291

درباره ما


نزدیک هستیم ، آشنا شویم

گروه رشد و توسعه حال خوب آریا
گروه رشد و توسعه حال خوب آریا برگزار کننده کارگاههای تخصصی روانشناسی و مشاوره های تخصصی روانشناسی با شعار سلامت روح و حال خوب فعالیت خود را انجام میدهد.

شبکه های اجتماعی


گروه رشد و توسعه حال خوب آریا در تلگرام گروه رشد و توسعه حال خوب آریا در تلگرام

گروه رشد و توسعه حال خوب آریا در اینستاگرام گروه رشد و توسعه حال خوب آریا در اینستاگرام

ارتباط با ما

دفتر مرکزی : تهران- خیابان کارگر شمالی- نرسیده به تقاطع جلال آل احمد- پلاک 1857-طبقه 2- واحد 2

تلفن : 88967946-021

دفتر مشاوره : تهران- بلوار کشاورز- خیابان فلسطین- خیابان ایتالیا- ابتدای خیابان سرپرست- پلاک 31- طبقه 5- واحد 11

تلفن : 88967946-021

فکس : 88967946-021

ایمیل: info@metaravan.com

logo-samandehi

گروه رشد و توسعه حال خوب آریا :: 2012-2016 :: کلیه حقوق این وب سایت متعلق به  شرکت فناور گستر روبینا  میباشد.